Asansörlerin yüzde 69'u tehlikeli çıktı

Giriş Tarihi: 5.10.2014
Makina Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şubesi, asansör uzmanlarıyla birlikte, ilk 8 ayda bin 720 asansörde denetim yaptı. Yapılan denetimlerde, asansörlerden bin 186'sının tehlikeli olduğu anlaşılarak, kırmızı etiket yapıştırıldı. 421 asansörün güvenli olduğu belirlenirken, 113 asansörün ise eksikliklerinin giderilmesi gerektiği tespit edildi.

DÖRTTE BİRİ GÜVENLİ

MMO Mersin Şube Başkanı Alper Turna, geçen yıl Mersin'in tüm ilçelerinde bu denetimleri gerçekleştirdiklerini ancak bu yıl sadece Yenişehir, Akdeniz ve Silifke belediyeleriyle protokol imzalayarak, bu ilçelerde denetim yaptıklarını kaydetti. Geçen yıl denetlenen 6 bin 488 asansörden, sadece yüzde 27'sinin kullanıma uygun olduğunun belirlendiğine dikkati çeken Turna, bu sayının 2014 yılında yüzde 20 arttırılarak, yüzde 47 seviyesine getirildi.

YILDA BİR KEZ

Bu artışta denetimlerin rolünün büyük olduğuna işaret eden Turna, yetkililerin de denetimler konusunda aynı hassasiyeti göstermesi gerektiğini anlattı. Turna, yönetmelik hükümlerine göre bina yöneticilerinin, asansörleri yılda en az bir kere kontrolünü yaptırmaktan sorumlu olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asansörlerin yüzde 69'u tehlikeli çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN