Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hububat ihracatında sevindirici gelişme

Türkiye'nin 2023 hedefine en fazla katkı sağlayan ihracat kalemine, Akdenizli iş dünyasının katkısı, hububatla artarak devam ediyor

Giriş Tarihi: 6.10.2014
Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nde (AKİB) hububat ihracatı geçen yılın ilk 8 ayına göre yüzde 28 artarak, 858 milyon 647 bin dolara yükseldi. AKİB'in açıkladığı ihracat rakamlarına göre, geçen yıl ağustos ayında 58 milyon 656 bin dolar olan hububat ihracatı geliri, bu yılın aynı ayında yüzde 84 artış göstererek, 108 milyon 62 dolara ulaştı. Bu rakamlarda, uluslararası yardım örgütlerinin gıda tedarikinde Türkiye'den alım yapması da etkili oldu.

RAKAMLAR MEMNUN ETTİ

Türkiye ekonomisinin bel kemiği noktasındaki ihracatçıların 2023 hedefine katkısı artarak sürüyor. Bu doğrultuda hububat ihracatındaki artış, yıl boyunca hız kesmedi. 2013 yılının ocak-ağustos ayları itibariyle 668 milyon 277 bin dolar olan ihracat rakamı, bu yılın aynı döneminde, geçen yıla oranla yüzde 28 artarak 858 milyon 647 bin dolar seviyesine yükseldi.

İÇ KARIŞIKLIK ARTIRDI
Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Arslan, artışın özellikle Suriye ve Irak'taki iç karışıklıktan kaynaklandığını söyledi. Arslan, savaş nedeniyle kaçıp kamplara yerleşen insanlara BM, Kızılay ve Kızılhaç gibi yardım kuruluşlarının gıda tedarikinde bulunduğunu, bu alımlarda lojistik konumu nedeniyle Türkiye'nin tercih edildiğini kaydetti.

BM'NİN TERCİHİ TÜRKİYE OLDU
Türk ihracatçısının sadece Suriye, Irak gibi karışıklıkların yaşandığı ülkeler için değil dünyanın herhangi bir yerindeki yardım için dahi BM gibi kuruluşlar tarafından tercih edildiğini söyleyen Arslan, "İhracat rakamlarımız yıl sonuna kadar artmaya devam edecektir. Savaş sona ermezse önümüzdeki yıl da artacaktır. Ancak bizim dileğimiz, rakamları düşürse de savaşın sona ermesi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hububat ihracatında sevindirici gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN