'in uçan halısı

Giriş Tarihi: 7.10.2014
'in merkez üssü olduğu halı sektörü bu yılın ilk 9 ayında yüzde 7'lik artışla 1 milyar 177 milyon dolarlık halı ihraç etti. Eylül'de 159 milyon dolarlık ihracat yapan halıcılar yüzde 24 artışla, bu ay tarihi rekor yakalayan Gaziantep'te en çok ihracat artışı yaşanan sektör olmayı başardı. 2013 yılının ilk 9 ayında 1 milyar 95 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştiren Gaziantep üretici ve ihracatçılar, yılın ilk dönemlerindeki durgunluğu aşarak son aylarda yaptıkları başarılı iş bağlantılarıyla ihracat rakamlarına zirve yaptırdı. Halı ihracatçıları Temmuz ayında yüzde 6, Ağustos'ta yüzde 8 oranında arttıkları satışlarını Eylül ayında yüzde 24'e çıkararak rekor kırdı.

İSTİHDAM MERKEZİ
İhracatta büyük bir durgunluğun yaşandığı 2013 yılının ilk 9 ayında 2012 yılının aynı dönemine göre sadece yüzde 1 ihracat artışı görüşen halı sektöründe yaşanan ciddi artış Gaziantep'te sevinçle karşılandı. Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, sektörün önemli bir istihdam kaynağı olduğunu, kentin önemli bir bölümünün doğrudan ve dolaylı olarak geçimini halı üzerinden sağladığına dikkat çekti. Kaplan, eğitim başta olmak üzere her türlü AR-GE ve inovasyon projelerini desteklediklerini önümüzdeki süreç içerisinde de desteklemeyi sürdüreceklerini ifade etti.

10 YILDIR

2012 ve 2013'de sektörde önemli yatırımların yapıldığını vurgulayan Selahattin Kaplan, "Halı sektörü son yıllarda büyük gelişme gösterdi. Özellikle son 10 yılda bilgisayarlı üretime geçiş ile birlikte günlük üretim kapasitemiz 1 milyon metrekareyi buldu. Yapılan yatırımlara göre ihracatımızın daha çok olması gerekiyor ama hesapsızca yapılan yatırımlar nedeniyle bunu yakalayamadık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'in uçan halısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN