Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 kuruşluk borca 385 liralık fatura

İptal ettiği kredi kartına "1 kuruşluk işlenmiş temerrüt faiziniz var" denilen lı iş adamı Mehmet Yasin Damar'a 385 liralık borç çıktı

Giriş Tarihi: 7.10.2014
'da kredi kartını, tüm borçlarını kapatarak iptal ettiren 60 yaşındaki Mehmet Yasin Damar, banka avukatı tarafından yapılan tebligatı görünce büyük bir şaşkınlık yaşadı. Tebligata göre, 0,01 TL'lik işlenmiş temerrüt faizinden dolayı 385.03 TL'lik borç çıkarılan ve bu borç yüzünden 5 ayrı bankadaki hesabı bloke edilen Damar, hakkını yasal yollardan aramak için kolları sıvadı. Damar, konuyu BDDK'ya da (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) taşıyacağını söyledi.

BORCUNU ÖDEDİ İCRALIK

Et marketi işleten Damar, ticari faaliyetlerinden dolayı değişik bankalarda ticari hesaplar açıp kredi kartları aldı. Yapı Kredi Bankası'ndan 22 Kasım 2013'de gelen tebligatla 2 bin 657.65 TL'lik borcu bulunduğunu öğrenen Damar, 24 ve 26 Aralık 2013 tarihlerinde toplam 2 bin 860.56 TL'lik ödeme yaparak borçlarını sıfırlayıp, kredi kartını iptal ettirdi. Sorunu hallettiğini düşünen Damar, 9 Eylül 2014 günü Adana 14'üncü İcra Dairesi'nden gelen yazıyla şok geçirdi.

TEBLİGAT ULAŞMADI

Zaman geçirmeden bu borcu da ödeyen Damar, soluğu avukatının yanında alarak bankanın bu uygulamasının usul ve hukuka aykırı olduğu iddiasıyla yasal süreç başlatmaya karar verdi. Bankanın işlenmemiş temerrüt faizine ilişkin tebligat yaptığını ama bunun kendisine ulaşmadığını belirten Damar, "Yerim yurdum belli ama nedense bu tebligatı göremedim. Değişik konularda her gün SMS atan bankalar neden bu konu için SMS ile bilgilendirme yapmadı" dedi.

MAĞDUR EDİLDİ
Önce dava açacağını ardından da konuyu BDDK'ya taşıyacağını anlatan Damar, "1 kuruşluk borç yüzünden 5 bankadaki ticari hesabım bloke edildi. 1 kuruş yüzünden ticari sicilim bozuldu, işletmemizin itibarı zedelendi. Yaptığım araştırmada, bankaların bu tür küçücük meblağlarla benim gibi birçok insanı ve işletmeyi mağdur ettiklerini öğrendim. BDDK'nın bu konuya müdahale edip sorunu çözmesi gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 kuruşluk borca 385 liralık fatura
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN