Vurgun işbirliği

Giriş Tarihi: 14.10.2014
Vurgun işbirliği

Çukurova ilçesinde kamuya ait çarşı alanı ticaret alanına çevrilerek satıldı. Bununla yetinilmedi, ticaret alanı MİA oldu ve yoğunluğu artırıldı. Şimdi buraya yüzlerce konut yapılıyor

'da Planlı Alanlar TİP İmar Yönetmeliği'ni hiçe sayarak ticaret alanı olarak ayrılan parsellerin üzerine konut yapılabileceği yönünde karar alan Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yol açtığı vurgunun arkası kesilmiyor. Kentin göbeğinde MİA olarak ayrılan yerde yükselen konutlara Çukurova ilçesinde de rastlandı. Bir dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Selahattin Çolak, Çukurova Belediyesi'nin sunduğu fırsatı iyi değerlendirdi ve MİA olarak ayrılan yere konut inşatına başladı.

YÖNETMELİĞE AYKIRI

Büyükşehir Belediye Başkanlarından Aytaç Durak'ın "kottan kat kazanma" yöntemiyle başlattığı vurgun yönteminin benzerine kentin birçok noktasında rastlanıyor başladı. Durak gibi eski başkanlardan Selahattin Çolak'ın da Dr. Sadık Ahmet Bulvarı ile Çoban Yurtçu Bulvarı'nın kesiştiği kavşakta MİA olarak ayrılan alana konut inşaatına Çukurova Belediyesi'nden aldığı ruhsatla başladığı ancak belediyenin ruhsatı verirken yönetmelik hükümlerine aykırı hareket ettiği öne sürüldü.

KONU YARGIYA TAŞINDI

Tartışmaya neden olan söz konusu inşaat, Çukurova İlçesi Dr. Ahmet Sadık Bulvarı ile Çoban Yurtçu Bulvarı'nın kesiştiği köşede yükseliyor. Daha önce 'kamuya ait çarşı alanı' olarak belirlenen 15 bin 363 metrekarelik arsa Çukurova Belediye Meclisi'nin 3 Ekim 2010 tarih ve 49 sayılı kararı ile ticaret alanı olarak değiştirildi. CHP'li Yıldıray Arıkan'ın başkan olduğu dönemde kamu da kalması gereken bir alanın özel kişilere satılması tepkiyle karşılanmış ve konu yargıya intikal etmişti.

BÜYÜKŞEHİR DEVREYE GİRDİ
Çukurova Belediye Meclisi'nin aldığı karar İdare Mahkemesi'nce iptal edilince bu kez devreye yine Büyükşehir Belediyesi girdi. Zihni Aldırmaz'ın Başkanvekili olduğu dönemde Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 15 Ağustos 2012 tarih ve 133 sayılı kararı ile1/5000 ölçekli nazım imar planında değişikliğe gidildi. Gerekli düzenlemenin yapılmasından sonra Büyükşehir Belediye Meclisi, 16 Ağustos 2013 tarih ve 214 sayılı kararı ile 0.40 olan TAKS'ı (Taban Alanı Katsayısı) 0.60'a, 0.60 olan KAKS'ı (Kat Alanı Kat Sayısı) ise 1.60 olarak belirleyip Ticaret Alanı'nı MİA olarak değiştirdi.

MİLYONLARCA LİRA RANT
Büyükşehir Belediye Meclisi'nin emsal yoğunluğunu 1.60'a çıkarmasıyla bir anda milyonlarca liralık rant oluştu. İki belediyenin girişimi sonucu kamuya ait çarşı alanı iken ticaret alanına dönüştürülen yeri satın alan Selahattin Çolak, MİA olarak belirlenen yerde konut inşaatına başladı. Yoğunluğu 0.60 iken 9 bin 128 metrekare inşaat alanı olan yerin yoğunluğu artırılınca ortaya bir anda 24 bin 581 metrekarelik inşaat alanı çıktı. Standart bir proje uygulandığında ise daha önce 72 konut yapılacak yere şu anda 200 konut yapılabilecek. Bu artışa paralel şekilde nüfus yoğunluğunun artmasından dolayı sosyal teknik donatı alanlarının aynı oranda artması kuralının da ihlal edildiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vurgun işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN