Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayçiçeği üreticisi düşük fiyattan dertli

Giriş Tarihi: 17.10.2014
Ayçiçeği üreticisi düşük fiyattan dertli

Türkiye'nin önemli çerezlik ayçiçeği üretim merkezlerinden Elbistan'da alım fiyatlarının düşmesi üreticiyi endişelendiriyor

Türkiye'nin önemli çerezlik ayçiçeği üretim merkezlerinden 'ın Elbistan ilçesinde alım fiyatlarının düşmesi üreticiyi endişelendiriyor. Yıl boyunca büyük emeklerle ekimi yapılıp umutla hasadı beklenen ayçiçeğinde, kuraklığa bağlı verimi düşüşü yaşanırken, alım fiyatlarının da gerilemesi üreticiyi sıkıntıya soktu. Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, "Geçen yıl ayçiçeği üreticisi iyi para kazandı fakat bu sene havalar sıcak gittiği için ürünün iç dolgusunda sıkıntı var" dedi.

YARI YARIYA AZALDI
Üreticiler, büyük firmaların devreye girerek kuraklığa rağmen kalitesini koruyan ayçiçeği fiyatlarında iyileştirme bekliyor. Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, geçen yıl 4 ila 6 lira arasında alıcı bulan ay çekirdeğinin, bu yıl 2 ila 3 lira arasında satıldığını söyledi. Elbistan ayçiçeğinin marka haline geldiğini belirten Bulut, "Türkiye'de 10 yıl öncesine kadar toplam 110 bin ton çekirdek üretilirdi. Bunun da 35 bin tonu Elbistan Ovası'nda yetişirdi ancak son yıllarda üretim düştü" diye konuştu.

HAVALAR SICAK GİTTİ

Kuraklık nedeniyle bu yıl verimde düşüş yaşandığını ifade eden Bulut, şöyle devam etti: Geçen yıl ayçiçeği üreticisi iyi para kazandı fakat bu sene havalar sıcak gittiği için ürünün iç dolgusunda sıkıntı var. Kalitesiz değil ama geçen yılki fiyatın yarısına gidiyor. Kuraklık nedeniyle fıstık, fındık ve kayısı yok. Büyük çekirdek firmaları fiyat konusunda devreye girmediler. Onlar da işi bir alt firmalara havale etti. Fiyatlar biraz daha düştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayçiçeği üreticisi düşük fiyattan dertli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN