Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afad ekipleri can kurtardı

Giriş Tarihi: 18.10.2014
Afad ekipleri can kurtardı
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 21 ilden toplam 100'ü aşkın uzman kurtarma görevlisi, acil tıp teknisyeni, polis ve belediye personelinin katılımıyla Adana'da Seyhan Baraj Gölü'nde 'Sualtı Arama ve Kurtarma Tatbikatı' düzenledi. AFAD Başkanı Fuat Oktay ve Adana Valisi Mustafa Büyük'ün de izlediği tatbikatta, kurtarma operasyonları, acil sağlık ekiplerinin çalışması ve polisin asayiş önlemlerinin canlandırılmasıyla yetinilmedi. Tatbikat senaryosunda, selde yakınlarını kaybeden 'Nerede bu devlet?' diye isyan eden acılı vatandaşlara da yer verildi.

EVLERİ SU BASTI
Senaryo gereği Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri Adana AFAD Merkezi'ne, kuvvetli yağış ve fırtına beklendiği uyarısında bulundu. AFAD ekipleri uyarı üzerine, Valilik koordinasyonunda ilgili birimler afet hazırlığı yaptı. Tehlikeli bölgelerdeki vatandaşlar da evlerini boşaltmaları için uyarıldı. Akabinde senaryo kapsamında beklenen sel gerçekleşti ve baraj gölü kenarındaki Karslı Mahallesi'nde çok sayıda evi su bastı. Evlerinde ya da farklı yerlerde mahsur kalan vatandaşların yerini belirleyen ekipler hemen botlarla harekete geçti. Kimi evlerinin çatısında yardım beklerken, kimi ise suyla mücadele ederken kurtarılan vatandaşlar AFAD ekipleri tarafından botlara alınarak kıyıya çıkarıldı.

CENAZE ARACI BİLE

Yaralılara kıyıda sağlık ekiplerince ilk müdahaleleri yapılıp hastanelere gönderildi. Sele kapılıp boğularak ölenlerin cesetleri de dalgıçlar tarafından suyun içinden çıkarılıp kıyıda önce sağlık ekiplerine, ardından cenaze aracına teslim edildi. Bu sırada selde 2 kardeşini kaybeden acılı vatandaş ile akrabalarını canlandıran görevliler, paniklemiş hallerinden feryatlarına kadar her yönüyle tatbikatın gerçekçiliğini artırdı. Senaryo gereği boğularak ölen Cem ve Mehmet isimli iki kardeşin yakınları, 'Nerede bu devlet?' diye isyan etmeyi, gerçek olaylarda yaşandığı gibi kurtarma ve sağlık görevlilerine güçlük çıkarmayı unutmadı.

ÖNCELİK RİSKLERİ
AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, fay hattı üzerinde ve baraj kenarındaki Adana'da böyle bir tatbikatın önemli olduğunu söyledi. Artık afetler olmadan riskleri azaltmaya yönelik çalışmalara çok daha fazla önem verdiklerini kaydeden Dr. Oktay, "Tatbikatta ekiplerin durumunu ve eksiklerini tespit edip, sorunları gidereceğiz" dedi. Adana Valisi Mustafa Büyük de tatbikatın, özellikle kurumların koordinasyonu açısından önemli olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afad ekipleri can kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN