Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi evlere tabela darbesi

'nın en önemli SİT alanlarından Tepebağ Evleri kendi kaderlerine terk edilirken, bir darbe de binalara asılan reklam tabelalarından geliyor

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Tarihi evlere tabela darbesi
Çukurova'nın en eski ve en önemli yerleşim birimleri arasında olan Tepebağ Höyüğü'nü çevreleyen tarihi Tepebağ Evleri, reklam panoları, tabelalar ve afişlerin işgali altında. Tabela işgali yönetmeliklere aykırı şekilde devam ederken bu yapılardan birinci derecede sorumlu olan Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yetkilileri, gözlerinin önündeki bu yasadışılığa müdahale etmek yerine topu Büyükşehir Belediyesi'ne atıyor.

YANI BAŞINDA

10 bin yıllık geçmişi ile Çukurova'nın en eski yerleşim yerlerinden olan Tepebağ Höyüğü'nü gün yüzüne çıkarma çalışmaları aralıksız sürüyor. Kazılarda yeni buluntular ortaya çıkarken höyüğün Adana turizmine katkıları tartışılıyor. Tepebağ Höyüğü ile ilgi olumlu gelişmeler yaşanırken bölgedeki tarihi evler ise kaderlerine terk edilmiş bir durumda. İşin acı tarafı ise tabela işgalleri Tepebağ Mahallesi'nde bulunan Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün burnunun dibinde yaşanıyor.

SORUMLULAR İLGİSİZ KALIYOR
Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yetkilileri sorumluluk altındaki binaları tabela, ilan afiş işgaline sessiz kalırken topu Büyükşehir Belediyesi'ne atarak kendi sorumluluğundan kaçmayı tercih ediyor. Adana Büyükşehir Belediyesi ise meclisin Kent Estetiği Ve İlan, Reklam Yönetmeliği'nde belirtilen "Dini yapılar, tarihi eser ve tescilli yapılar ile bunları etkileyecek yapıların sağır duvar ve yüzeyleri, reklam alanı olarak düzenlenemez" karara rağmen yaşananlara seyirci kalıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi evlere tabela darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN