'1,5 ' bir liraya 120 kilometre gidiyor

Çukurova Üniversitesi'nde yapılan ve kebabına gönderme yapmak için "1,5 Adana" adı verilen elektrikli otomobil, 1 liralık elektrikle 120 kilometre yol alıyor

Giriş Tarihi: 25.10.2014
'1,5 Adana' bir liraya 120 kilometre gidiyor
3'üncü İstihdam ve İnsan Kaynakları etkinliğine, Çukurova Üniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin tasarlayıp ürettiği ve TÜBİTAK ödüllü "1,5 Adana" isimli elektrikli otomobil damgasını vurdu. Adana Valisi Mustafa Büyük tarafından da test edilen 1,5 Adana, protokolden de tam not aldı. Otomobilin bir liralık elektrikle 120 kilometre yol gidebildiği belirtildi.

İLGİ ODAĞI OLDU
ÇÜ Sakıp Sabancı Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki etkinlik, işveren ve iş arayanları buluşturdu. Birçok firmanın stant açarak tanıtım yaptığı etkinliğin öne çıkan ismi, Akademik Danışmanlığını Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Durmuş Ali Bircan'ın yaptığı ÇÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından tasarlanıp, imal edilen "1,5 Adana" isimli elektrikli araç oldu. Katılımcıların ilgi odağı haline gelen 1,5 Adana'yı, etkinliğe katılan protokol üyeleri de inceledi.

TAM DOLU BATARYAYLA 350 KM YOL
Adana Valisi Mustafa Büyük bizzat şoför koltuğuna geçerek aracı test etti. Vali Büyük, Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ve proje yürütücüsü gençlerden de bilgi aldı. Araçla ilgili bilgi veren takım kaptanı Umutcan Olmuş, "2 kişilik olan aracımız, tam dolu bataryayla 350 km yol alabiliyor. Güncel elektrik fiyatı göz önüne alındığında aracımız 1 liraya 120 km götürmektedir. Batarya 3 saatte doluyor. Telemetri sistemi sayesinde araç ile ilgili tüm bilgiler, batarya durumu, araç ve batarya sıcaklıkları ve hız gibi parametreler araç içerisinden bilgisayarla kontrol edilebilmektedir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'1,5 Adana' bir liraya 120 kilometre gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN