Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneydoğulu ihracatçılar GAİB ile pazar büyütüyor

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Güneydoğulu ihracatçılar GAİB ile pazar büyütüyor

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) son dönemde yürüttüğü çalışmalarla ihracatçının zor şartları aşıp ürününe yeni pazar bulmasını sağlıyor

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) son dönemde yaptığı pazar araştırmalarıyla bölge üreticileri ve ihracatçılarının, olası krizlerden etkilenmeden ihracat yapmasını hedefliyor. Koordinatör Başkan Abdulkadir Çıkmaz'a göre, yurt dışında geçmişin aksine Türk ürünleri çok iyi biliniyor, Türk pasaportu da artık saygınlık ifade ediyor.

BÜNYESİNDE 4 BİRLİK VAR

4 ayrı ihracatçı birliğini bünyesinde toplayan GAİB başkanları ve tüm çalışanlarıyla ihracata katkıda bulunmak için aralıksız çalışmalarına ve proje üretmeye devam ediyor. GAİB, çatısı altında faaliyet gösteren Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Hububat-Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ile Halı İhracatçıları Birliği'nin gerçekleştirdiği ihracat rakamlarını aylık olarak tüm Türkiye'ye duyuruyor. Bünyesindeki ihracatçı birliklerinde ihracat rakamlarını artırmaya yönelik ve kaliteli üretim için çeşitli projeler ve teşvik imkânları veriliyor. GAİB Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, birliğin kuruluşundan bugünlere gelişini ve hedeflerini anlattı.

IRAK'IN YERİ ÖNEMLİ
En çok ihracat yapılması ve komşu ülke olması nedeniyle Irak'ın bölge için çok önemli olduğunu söyleyen Çıkmaz, "Irak bizim çok önemli bir ülke. Diğer komşularımız da çok önemli ülkeler. Ancak ben her zaman söylüyorum. 'te bine yakın fabrika var. Bunların hepsi gece gündüz çalışıyor. Sadece Irak'a bağlı olarak kalamayız biz. Şuan da biliyorsunuz Afrika'ya gittik. Bölgenin Avrupa Birliği'ne yapılan ihracatı arttı. Diğer alternatif ülkelere gidiyor, 185 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatın önünü açmak için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

ANINDA MÜDAHALE YAPILIYOR
İhracatçıların karşılaştıkları sorunlarda devreye girerek çözümler geliştirdiklerini belirten GAİB Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, "Herhangi bir sorunu olduğu zaman gerek yurtdışındaki vizelerde gerekse konsolosluklarda gerekse yurtdışı temsilciliklerinde anında müdahale ediyoruz, sorunlarını çözüyoruz. Allaha şükür Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birlikleri ihracatçılarımızın her zaman hizmetinde Kahramanmaraş'ta, Malatya'da, Adıyaman'da Şanlıurfa'da, Diyarbakır'da Mardin'de, Silopi'de aynı hizmetleri veriyoruz vermeye de devam edeceğiz" diye konuştu.


ÖNEMLİ İŞLER
GAİB Genel Sekreterliği çatısı altında önemli çalışmaların yapıldığını kaydeden Başkan Abdülkadir Çıkmaz, "Genel Sekreterlik bünyesinde AR-GE, devlet yardımları, Bilgi İşlem Şubesi ve Kümelenme Bilgi Merkezi, İdari işler-DFİF-Uygulama, Şeker Tahsisi Şubesi, Dahilde işleme ve Teşvik Kapatma Şubesi yer almaktadır. AR-GE devlet yardımları, Dahilde İşleme ve Teşvik Kapatma Şubesi ihracatı artırmaya yönelik ve ihracata teşvik adına çeşitli çalışmalar gerçekleştirmektedir. Fuar katılımlarının desteklenmesi, pazar araştırma ve pazarlama faaliyetlerinin desteklenmesi, istihdam desteği, Türk ürünlerinin yurtdışında markalaşması, eğitim ve danışmanlık, AR-GE desteği, tarım desteği gibi yardımlar bunlardan bazılarıdır. GAİB, başkanları ve tüm çalışanlarıyla ihracata katkıda bulunmak için aralıksız çalışmalarına ve proje üretmeye devam etmektedir. GAİB çatısı altında faaliyet gösteren birliklerin yaptığı ihracat rakamları kayda alınarak aylık olarak tüm Türkiye'ye duyurulur. Birliklerimize ihracat rakamlarını arttırmaya yönelik ve kaliteli üretim için çeşitli projeler ve teşvik imkânları vermekteyiz" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğulu ihracatçılar GAİB ile pazar büyütüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN