Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehit kâmil dört koldan yenileniyor

Gaziantep'in Şehitkamil ilçesi, sorunlarından aşama aşama kurtuluyor. Gecekondular ve çarpık binaların yerini dönüşümle yaşanabilir mekanlar alırken, Şehitkamil yepyeni bir çehreye kavuşuyor

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Şehit kâmil dört koldan yenileniyor
Gaziantep'in Şehitkamil ilçesi, biriken sorunları parça parça üzerinden atarak yeni bir yüze kavuşuyor. İlçenin yarısından fazlasını kaplayan gecekondular ve çarpık binalar kentsel dönüşümle yerini yaşanabilir mekânlara terk ediyor. Şehitkâmil Belediyesi, bir taraftan yeni imar alanları oluştururken bir taraftan da yüksek miktarlarda kamulaştırma bedelleri ödemeyi göze alarak ilçeyi yaşanılır hale getirmeye çalışıyor. İlçenin ve Gaziantep'in göz önündeki bir bölgesi olan Adana-Şanlıurfa Otoyolu üzerinde boydan boya sıralanan gecekonduların yerine modern binalar ve geniş caddeleriyle farklı bir Şehitkâmil gelecek.

ÖNCELİK YAŞAM KALİTESİ
Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, göreve geldiği günden beri önceliğinin insan yaşamını daha kaliteli hale getirecek çalışmalara ağırlık verdiklerini söyledi. Fadıloğlu, "Gaziantep'in vitrini" denilebilecek bir bölgeye şimdiye kadar küçük arsalar üzerine yapılan 3-4 katlı evlerin yüksek kamulaştırma maliyetleri nedeniyle dokunulamadığını belirterek, "Maliyetini göze aldık, daha önce toplu konutlar yaptığımız Seyrantepe mahallemizde TOKİ işbirliğiyle bin 680 yeni konut yapıyoruz" dedi.

GAZİKENT'TE NİTELİKLİ KONUTLAR

Bu dönem önceliklerinin kentsel dönüşüm olduğunu, bu amaçla Gazikent bölgesinde de toplu konutlar inşa ettiklerini söyleyen Fadıloğlu, burada yapılan 660 konutun satışlarına başlandığını bildirdi. Fadıloğlu, "Vatandaşlarımız Gazikent konutlarıyla, 3 oda ve 1 salondan oluşan 150 metrekarelik evlere sahip olacaklar. Altında alışveriş ünitelerinin olduğu, oyun alanlarının bulunduğu, müstakil trafolarına sahip, doğal gazlı, nitelikli bir mekân oldu" diye konuştu.

ŞİRİNEVLER YILSONUNDA TESLİM
Şirinevler Mahallesi'nde konut yapımını devam ettiren Şehitkamil Belediyesi, 1+1 daireleri teslim ettikten sonra, 2+1 dairelerinin inşaat çalışmasının da son aşamasına geldi. Kura çekimiyle sahiplerini bulan konutlar, yılsonunda teslim edilerek sahiplerine kavuşacak. Şehitkamil Belediyesi, 162 aileye teslim edilecek Şirinevler Konutlarının her türlü ihtiyacını eksiksiz bir şekilde yaparak, konut sahiplerine teslim edecek.

DÖNÜŞÜMDE 'İLK' UYGULAMA
Türkiye'de birçok belediye konut sorununu çözmeye çalışıyor. Ancak Şehitkâmil Belediyesi'nin Seyrantepe Mahallesi'nde yaptığı sosyal konut projesi Türkiye de bir ilk olma özelliğini taşıyor. İpek Yolu Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında İpek yolu üzerinde evleri istimlak edilen vatandaşlara, Seyrantepe Mahallesindeki yeni dairelerden kuraya girmeden ve hiçbir şart gözetmeksizin, direkt hak sahibi olma imkanının sağlanması ile Türkiye de bir ilk gerçekleştiriliyor.

YENİ YOLLAR
Yerleşim alanlarının hızla büyümesi ve gelişmesiyle birlikte, yol ihtiyacı ile trafik sıkıntısını en aza indirmek için yeni yerleşim alanlarında geniş çaplı yol açma çalışmaları başlattıklarını bildiren Başkan Fadıloğlu, "Belediyemiz, yeni yerleşim alanlarında vatandaşlarımızın yol ve trafik sıkıntısı yaşamamaları için yol açma çalışmaları başlatarak, çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Yol açma çalışmalarının ve alt yapı çalışmalarının sona ermesiyle birlikte, sıfır asfalt yapılarak yeni yollar vatandaşların hizmetine sunulmuş olacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit kâmil dört koldan yenileniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN