Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşil alanı geçici otopark yaptık

SABAH Güney'in manşetten duyurduğu "Ödüllü Başkan Yeşili Yok Etti" başlıklı habere Çukurova Belediyesi'nden itiraf gibi açıklama geldi: Yeşil alanı geçici olarak otopark yaptık

Giriş Tarihi: 29.10.2014
Yeşil alanı geçici otopark yaptık
Çukurova Belediye binasının yanında bulunan ve imar planında yeşil alan olarak gösterilen 4 dönümlük alanın otopark olarak düzenlenmesini manşetten duyuran SABAH Güney'in haberine Çukurova Belediyesi'nden itiraf gibi yanıt geldi: Yeşil alan olarak anılan yer geçici olarak belediyemizin ve vatandaşların araçları için ücretsiz otopark olarak düzenlendi.

YEŞİL ALANA İLGİNÇ KORUMA
Çukurova Belediyesi'nin hatasını itiraf ettiği yazılı açıklamasını uzun dönem Adana Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı görevini yürüten Harita Mühendisi Murat Çelik'e sorduk. İmarda yeşil alan olarak ayrılan bir alanın sadece kağıt üzerinde korunamayacağını vurgulayan Çelik, "Fotoğrafa baktığımızda bir koruma değil yeşil alanın gasp edildiğini görüyoruz. Çünkü yeşil alan amacı dışında kullanılmaktadır. İmar planında amaç; ayrılan alanın maksadına uygun olarak kullanılmasıdır. Bu maksada uygun hareket edilmiyorsa koruma söz konusu değildir" dedi

SUÇA ORTAK OLDU

Söz konusu yeşil alanın eski yönetim tarafından otopark olarak kullanılmasının yeni yönetim tarafından bir savunma sebebi sayılamayacağına dikkat çeken Murat Çelik, "Ancak yeni yönetim bu yanlış uygulamaya göz yumuyor ve sürdürüyor. Bir anlamda suça ortak oluyor. Bu yanlışın ortaya çıkmasıyla beraber yapılması gereken, savunmaya geçmek değil yanlıştan dönmektir" diye konuştu. Yeşil alanda betonlaşmaya izin verilmediği şeklindeki açıklamaya da değinen Murat Çelik, "Yeşil alanının büyük bir bölümünü kilit parke taşla kaplamak betonlaşmak değil mi? Söz konusu alanın amacı dışında kullanımı değil mi? Kişiler, idareler hata yapabilir. Bu doğaldır. Doğal olmayan hatanın fark edilmesine rağmen hatada ısrarcı olmaktır" şeklinde konuştu.

YEŞİL ALANIN TARİFİ BELLİ

Yeşil alanın otopark olarak kullanılmasına farklı yaklaşan uzmanlara göre, yasada yeşil alanın tanımı belli. Bu tür alanlar çimlendirilir, ağaç dikilir, peyzaj yapılır, oturma grupları konulur ve halkın kullanımına açılır. Uzmanlar, Çukurova Belediyesi hatalı bir uygulama yaparak, yeşil alanı otoparka çevirerek yok ettiğini vurgularken, "Bildiğimiz kadarıyla Çukurova Belediyesi binası için proje yarışması yapıldı. Mevcut binanın projesine ödül verildi. Yeterli otoparkı olmayan bir binanın projesi nasıl birinci seçildi anlamak mümkün değil. Madem belediyenin otopark ihtiyacı var bu neden projeye konulmadı ? Belediye yönetiminin, hatasını kabul ederek düzeltmeye gitme yerine, suçlayıcı bir üslupla kendini aklamaya çalışması da hoş olmamış" diye görüş belirtti.

BELEDİYENİN AÇIKLAMASI
1-Ödüllü Başkan yeşili yok etmemiştir. Çukurova Belediyesi hizmet binası yapılırken geçici olarak otopark olarak kullanılmaya başlanan bu bölgenin imar durumunda hiçbir değişiklik yapılmamış; yani sözü edilen alan yeşil alan olarak korunmuştur.

2-İhtiyaç için geçici olarak otopark olmuştur. Sadece Çukurova Belediyesi çalışanları ve hizmet almak üzere hizmet binasına gelen vatandaşlarımızın araçlarını ücretsiz olarak park edebilmelerine olanak sağlanmıştır. Kaldı ki bu bölge önceki belediye yönetimi döneminde de otopark olarak kullanılmaktaydı.

3-Yapılaşmaya izin verilmemiştir. Sözü edilen yeşil alan üzerinde Çukurova Belediyesi tarafından herhangi bir yapılaşmaya müsaade edilmemiştir. Otopark ihtiyacı bir biçimde karşılandıktan sonra söz konusu dört dönümlük yeşil alan, ileride plandaki mevcut duruma uygun şekilde değerlendirilecektir.

4-Yeşil yok edilmemiştir. İnsaflı, adaletli, ölçülü ve önyargısız bir yaklaşımla konuya / olaya bakıldığında, ne otopark alanı olarak kullanılan yeşil alanda bir betonlaşmaya izin verilmiş ne de yeşil alan gözden çıkarılmıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil alanı geçici otopark yaptık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN