Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Botanik bahçesi için işbirliği yapılacak

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Botanik Bahçesi ile İstanbul'daki Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi arasındaki işbirliği için protokol imzalandı

Giriş Tarihi: 1.11.2014
Botanik bahçesi için işbirliği yapılacak
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) kampus alanındaki 200 dönümlük Botanik Bahçesi'nin bilim dünyasına ve halka açılması için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar'ın geçtiğimiz günlerde İstanbul'da bulunan ve dünyanın sayılı botanik bahçeleri arasında yer alan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Müdürü ve beraberindeki heyeti 'ya davet etmesinin ardından gerçekleşen ziyaret meyvesini verdi. Ziyaretin ardından hazırlanan işbirliği protokolü ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ve Ali Nihat Gökyiğit Vakfı (ANG) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. Marka değerine katkı Türkiye'nin en büyük botanik bahçesi olan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi yetkilileri ve ANG Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, Çukurova Üniversitesi'ni ziyaret etti. Ziyaretin ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar'la yaptıkları toplantıda, ÇÜ Botanik Bahçesinin ulusal ve uluslararası seviyeye getirilmesine destek olmak amacıyla işbirliği protokolü imzaladı. ÇÜ Senato Toplantı Salonu'nda gerçekleşen protokol törenine vakıf yöneticileriyle ilgili kurum temsilcileri katıldı. Protokol töreni öncesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Çakan Çukurova Üniversitesi Botanik Bahçesi hakkında kısa bilgiler verip, Botanik Bahçelerinin bulunduğu şehrin marka değerini artırdığına dikkat çekti.

FİDANLAR DİKİLDİ
Ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ve ANG Vakfı Yönetim Kurlu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit işbirliği protokolünü imzaladı. Prof. Dr Mustafa Kibar protokolün ÇÜ ve Vakıf bünyesinde bulanan Botanik Bahçelerinin geliştirilmesinde bilimsel işbirliği, bitki materyali değişimi, personel eğitimi, ortak seminer ve konferanslar düzenleme konularını kapsadığını belirtti. Ayrıca, ÇÜ Botanik Bahçesinin bir an önce revize edilip geliştirilmesi ve halka açılmasına katkıda bulunmak amacıyla ANG Vakfı tarafından Çukurova Üniversitesi'ne 2.5 milyon lira nakdi bağış yapılacağı da belirtildi. Botanik Bahçesi'nde incelemelerde bulunan Prof. Dr. Mustafa Kibar, Ali Nihat Gökyiğit ve beraberindekiler, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinden getirilen fidanları Çukurova Üniversitesi Botanik Bahçesine dikerek, protokol kapsamındaki işbirliğinin ilk simgesel adımlarını attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Botanik bahçesi için işbirliği yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN