İki büyük fuar kapılarını açtı

Giriş Tarihi: 1.11.2014
İki büyük fuar kapılarını açtı

Ortadoğu'daki iç savaş ve terör en şiddetli haliyle sürerken, bölge ülkelerinin birçok ihtiyacını karşılayan ve Gaziantep'te iş dünyası fuarlarla ekonomiyi büyütmeye çalışıyor

İç savaşlar ve terörün gölgesindeki Ortadoğu ülkelerine büyük miktarlarda ihracat yapan kentler, ekonomik faaliyetlerin sürmesi için mücadelesine devam ediyor. İhracatlarının önemli bölümünü, savaşların en çok zarar verdiği Suriye ve Irak'a gerçekleştiren ve Gaziantep savaşların olumsuz etkisine direnmek için fuarlar organize ediyor. Mersin'de 8'inci Yapı, Emlak, İnşaat ve Tedarikçileri Fuarı düzenlenirken, Gaziantep'te Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın açılışını yaptığı 2'nci Sanayi ve Ticaret Fuarı iş dünyasını buluşturuyor.

GAZİANTEP'TE 165 FİRMA

Gaziantep'te Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) tarafından düzenlenen 2'nci Sanayi ve Ticaret Fuarı'nın açılışı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın katılımıyla yapıldı. Türkiye'nin dört bir yanından katılımcıların yer aldığı fuara Gaziantep'in önde gelen bazı firmaları da destek vererek katıldı. Fuara, TÜMSİAD tarafından Ortadoğu ve Afrika ülkeleri ağırlıklı olmak üzere çok sayıda ülkeden alım heyeti de getiriliyor. 4 gün açık kalacak olan fuara makinelerinden tekstile, ayakkabıdan gıdaya kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren 165 firma katılıyor.

DİRENÇLİ OLMAYI ÖĞRENDİK

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, fuarın açılışındaki konuşmasında, Gaziantep'e kamu yatırımlarında son yıllarda artış sağlandığına dikkat çekti. Yılmaz, "Gaziantep'te SODES programı kapsamında 482 projeye 54 milyon 500 bin lira para harcadık" dedi. Gaziantep Valisi Erdal Ata ise "Gaziantep 2023 yılında 30 milyar dolar ihracat hedefliyor. Fuarlar sanayimizin büyümesi için çok önemlidir" diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de 2023 vizyonuna en yakın şehrin Gaziantep olduğunu belirterek, "Biz her zorlukta daha dirençli olmayı, sorunun değil çözümün bir parçası olmayı ve krizi fırsata çevirmeyi öğrendik" dedi. TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert ise fuarı Gaziantep'e taşımalarındaki en büyük nedenin, yöre halkını yüreklendirmek olduğunu söyledi.

MERSİN ÖNEMLİ BİR MERKEZ
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde düzenlenen 'Mersin 8'inci Yapı Emlak, İnşaat ve Tedarikçileri Fuarı', Yenişehir Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi. MTSO Başkanı Şerafettin Aşut açılış törenindeki konuşmasında katılımcı firmaların fuarda tanıtım yapma fırsatı bulacağını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise "Mersin emlak sektörü açısından her gün büyüyen yapısıyla önemli bir merkezdir" diye konuştu. Vali Özdemir Çakacak da fuarların hem Mersin hem de Türkiye için son derece önemli olduğunun altını çizdi. Vali Özdemir Çakacak, "Mersin her sektörde olduğu gibi inşaat konusunda da ülkemizin en önde gelen kentlerinden birisidir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki büyük fuar kapılarını açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN