Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Down sendromu HKÜ'de ele alındı

Giriş Tarihi: 3.11.2014
Down sendromu HKÜ'de ele alındı
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Kongre ve Kültür Merkez'inde, Down Sendromu Derneği (DSD) ve HKÜ İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü işbirliğiyle "Gaziantep Down Sendromu Semineri" gerçekleştirildi. Seminere, Down Sendromu Derneği Başkan Yardımcısı Fulya Ekmen, HKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Araş. Gör. Tuğba Kaplan ve İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü Yrd. Doç. Dr. Ş. Senem Başgül konuşmacı olarak katıldı.

TOPLUMUN HİZMETİNDE

Seminerin açılış konuşmasını HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanifi Aslan gerçekleştirdi. HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanifi Aslan, "Üniversite olmanın bazı ilkeleri var. Hasan Kalyoncu Üniversitesi sadece eğitim-öğretime odaklanan değil, aynı zaman araştırmaya ve özellikle de araştırmalarının ve bilimsel faaliyetlerinin sonuçlarını toplumla paylaşmaya, toplumun hizmetine sunmaya ve toplumla bütünleşmeye kendini adamış bir üniversite. Tam anlamıyla 3'üncü kuşak üniversitesi" dedi.

GÜNDE 1-2 KİŞİ

Ardından konuşan Down Sendromu Derneği Başkan Yardımcısı Fulya Ekmen de "Dünyada yaklaık 5,8 milyon down sendromlu insan yaşamaktadır. Ülkemizde günde ortalama 1 ila 2 down sendromlu bebek dünyaya geliyor" diye konuştu. Arş. Gör. Tuğba Kaplan ise "Pek çok bebeğin özellikle hayatlarının ilk aylarında, araştırmacıların ellerinde ikiye katlandıkları ve uzuvlarının gevşekçe sarktığı gözlenir. Çocuklarda bahsettiğimiz genel bir gevşeklik, yani Hipotonus durumu, oturma kalitesinin bozulmasına yol açar. Dengeyi sağlayacak yeterli kas aktivitesi olmadığından genellikle çocuk kalçaları genişçe açılmış ve dizleri uzatılmıştır" diye konuştu.

BAĞLANMA FİGÜRÜ

Yrd. Doç. Dr. Ş. Senem Başgül de "Yapılan çalışmalar zihinsel engelli çocuklar için bağlanma figürünün, normal çocuklardan daha önemli olduğunu göstermiştir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Down sendromu HKÜ'de ele alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN