Anadolu'ya huzur bulmaya geldiler

'e gelen Alman ve Avusturya vatandaşı inanç grubu, önce denize girdi ardından camide abdest alıp Kur'an-ı Kerim dinledi

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Anadolu'ya huzur bulmaya geldiler
"Francesco ve Chiara" organizasyonu çerçevesinde "Dinlerarası hoşgörü, dünya barışına katkı" sunmak amacıyla UNESCO tarafından tarihi miras geçici listesine alınan, 'in turistik beldesi Kızkalesi'ne gelen 50 kişilik inanç grubu, önce soğuk havanın etkisine aldırmadan denize girip güneşin tadını çıkardı. Ardından Senpaul, Ayatekla, Alahan Manastırı, Cambazlı Kilisesi'ni ziyaret eden grup, Ulu Cami'deki şadırvanda abdest alarak ilçe müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu'nun okuduğu Kur'an-ı Kerim'i dinleyip dua etti.

BARIŞ İÇİN DUA ETTİLER

Organizasyondan sorumlu Eberhard Weiger, dinlerarası hoşgörü ve dünya barışına katkı sunmak için bir araya gelen grubun, Hristiyan ve Müslümanların kutsal saydıkları cami ile kiliseleri ziyaret ederek buralarda dua ettiğini söyledi. Weiger, şöyle devam etti: "Bizler huzur içinde Türkiye'ye gelip ziyaretler yapıyoruz. Bu gelişimizde de önce Konya'yı ziyaret ettik. Daha sonra da Erdemli'de Ulu Cami'ye geldik. Müslümanlar gibi abdest alıp camiye girdik ve İslamiyet hakkında bilgi aldık. Sonra Kur'an-ı Kerim dinledik. Hıristiyanlar ve Müslümanlarla birlikte savaşların ve akan kanların durması için birlikte dualar ettik."

ALMANCA KUR'AN VERİLDİ
Erdemli Müftüsü Türkmenoğlu ise Alman ve Avusturyalı turistlere ziyarette İslamın yüceliğini, Hıristiyanlık ve insanlığa bakışını, İslam'a ön yargıyla bakılmaması gerektiğini anlattıklarını söyledi. Gelen Hıristiyan misafirlere Almanca tercümesi yapılmış Kur'an-ı Kerim hediye ettiklerini kaydeden Türkmenoğlu, onların camiye abdestle girmesinden mutlu olduklarını aktardı. Türkmenoğlu, misafirler için camide ney dinletisi hazırladıklarını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu'ya huzur bulmaya geldiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN