Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in şeftalisi marka haline geldi

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Mersin'in şeftalisi marka haline geldi

Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, yılda 200 bin ton şeftali üretilen 'in bu alanda bir marka haline geldiğini, ancak sanayi yatırımlarına da ihtiyaç olduğunu söyledi

Ziraat Odası öncülüğünde "Şeftali ürünü hasat sezonu sonu değerlendirme toplantısı" yapıldı. Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, Mersin'in şeftalide bir marka meyve olduğunu ifade ederek, sıfır rakımdan bin 500 rakıma kadar yıllık 200 bin ton civarında şeftali üretildiğini kaydetti. Gökçel, bu üretim miktarının sanayi yatırımlarını da beraberinde getireceğini ifade etti.

HAMMADDE OLUYOR

Toplantıya MHP Mersin Milletvekili Ali Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Toroslar ve Mezitli İlçeleri Şeftali Üreticileri Birliği başkanları, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. Şeftalinin hem ihraç edildiğini hem de iç piyasaya sunulduğunu aktaran Gökçel, özellikle şeftalinin sanayiye hammadde olarak verildiğini belirtti.

YATIRIM GEREKİYOR

Bu noktada üreticinin mağdur edilmemesi konusuna vurgu yapan Gökçel, "Bizim ürünümüze taban fiyat teşkil ettirecek bir sanayi yatırımının, yani bir meyve suyu fabrikasının Mersin'de kurulması temel gayemiz. Bunun için ne lazımsa gerekli kurumlar ile bağlantı halinde olacağız. Başta şeftali olmak üzere tüm ürünlerde marka olabilmek için yatırımların istenilen düzeyde olması lazım" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığını kurduklarını ve tarım sektöründeki sorunları bu şekilde çözümünün daha hızlı ve doğru şekilde olacağını ifade etti. Şeftali dışındaki birçok ürünün pazarlanması, saklanması ve ürün çeşitliğinin arttırılması gerektiğini ifade eden Başkan Kocamaz, her türlü katkıyı imkanlar dahilinde sunacaklarını da aktardı.

"İÇİNİ DOLDURMALIYIZ"
Kocamaz, uygulamaya koydukları projenin 'Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı' olduğunu ifade ederek, "Kurmakla olmuyor, içini doldurmamız lazım. Büyükşehir bünyesinde bir 'Tarım A.Ş' oluşturduk. Bu Tarım A.Ş marifeti ile sizlerin hem ürünlerinizin değerlendirilmesi hem depolanması, hem şok tesislerinin yapılması, konsantre tesislerinin yapılması, salamura tesislerinin yapılması gibi tüccara alternatif oluşturacak önlemler oluşturmak durumundayız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'in şeftalisi marka haline geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN