Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pazar esnafı sokakta kaldı

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Pazar esnafı sokakta kaldı

'da bit pazarı esnafı için yapılan işyerleri çürümeye terk edildi. Dükkanların önünü ot bürüdü, elektriği bağlanmayan işyerlerine kimse taşınamıyor

'da Vedat Dalokay Hal Kompleksi'nin yakınında Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 120 işyeri çürümeye terk edildi. Elektrik bağlantısının yapılmadığı işyerine taşınamayan bit pazarı esnafı işyerlerinin bir an önce kendilerine teslim edilmesini istiyor. Adana Eski Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Ahmet Yüknük, "Aytaç Durak döneminde işyerlerimiz yıkıldı, yerine yenisi verilecekti. Kimi esnaf satın aldı, kimisi de kiralamayı tercih etti. Ödemeleri yapıyoruz ama işyerleri halen teslim edilmedi. Yaptırdığımız kepenkler çürüdü. Metro köprüsü altında tezgan açmak zorunda kalıyoruz. Lütfen bu sorunumuza bir an önce çözüm bulunsun" dedi.

KİMİ ALDI KİMİ KİRALADI

Eski eşya alım satımı yapan esnafın bulunduğu barakalar Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı. Dönemin başkanı Aytaç Durak, esnaflarla görüşerek, kent merkezinin dışında olan Vedat Dalokay Hal Kompleksi'nin yakınında 120 adet işyeri yapılacağını ve çok uygun rakamlara esnafa verileceğini söyledi. Bunun üzerine peşin parası olan 10 esnaf, 20 metrekarelik dükkana 10 bin lira, 35 metrekarelik dükkana ise 15 bin lira ödeyerek satın aldı. Nakit parası olmayanlar ise üç yıllığına 7 ile 10 bin lira arasında değişen rakamlara kiraladı. Üç ayda bir yapılan ödemeler başlarken, işyerlerinin inşaatın 2009 yılında tamamlandı ve ihaleye çıkıldı.

ALDIRMAZ'DAN ŞOK KARAR

Ancak Aytaç Durak İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Çevre düzenlemesi ve elektrik bağlantısı yapılmayan işyerlerine taşınamayan esnaf, göreve gelen Büyükşehir Başkanvekili Zihni Aldırmaz'dan yardım istedi. Ancak Aldırmaz, yapılan anlaşmaya göre fiyatların çok düşük olduğunu belirterek, "İşyerlerini bu fiyatlara satamayız. 3 yıl kira ödeyin, sonra ikinci el olarak satarız" dedi. Ancak esnaf buna tepki gösterdi. Kent merkezinin çok dışında olan dükkanlarda iş yapamayacaklarını belirten esnaf, "Burada para kazanmamız mümkün değil. İkinci el eşya alan bir insan kilometrelerce uzağa gelmez. Birde satış ve kira rakamları yükselirse tümden batarız" dedi.

BAŞKAN SÖZLÜ ÇÖZÜM BULSUN
Elektriği olmayan dükkanlara gidemeyen esnaf çaresiz Güney Kuşak Bulvarı üzerindeki metro köprüsü altında tezgah açmaya başladı. Yağmurlu ve soğuk havalardan olumsuz etkilendiklerini Adana Eski Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Ahmet Yüknük, "Hüseyin Sözlü'nün göreve gelmesinden sonra çok umutlandık ama yine değişen bir şey olmadı. Bırakın sorunumuzu çözmeye Başkan ile görüşemedik bile. Çoğumuza icra geldi. Dükkanlara yaptırdığımız kepenkler çürümeye başladı. İşyerlerinin önünü ot kaplamış. Orası sanki terkedilmiş görünümünde. Bir an elektriği bağlansın, çevre düzenlemesi yapılsın istiyoruz. Bizde ödemelerimizi yapalım ve orası hayata geçsin" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pazar esnafı sokakta kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN