Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz'in incisi Mersin çarpık kentleşme kurbanı

Giriş Tarihi: 5.11.2014
Akdeniz'in incisi Mersin çarpık kentleşme kurbanı

Türkiye'nin en güzel sahil kentlerinden Mersin'in silueti, plansız ilerleyen çalışmalar ve çarpık kentleşme nedeniyle yok oluyor

Akdeniz'in 'incisi' olarak nitelendirilen Mersin'in eşsiz silueti, artan çarpık yapılaşma nedeniyle günden güne bozuluyor. Plansız ilerleyen çalışmalar, hem kentin altyapı sorunlarını arttırıyor, hem de yeşil alanların yok olmasını beraberinde getiriyor. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Mersin Şube Başkanı Halil Deveden, Mersin'in siluetinde artık çarpık yapılaşma, yağmalanan sahiller ve yeşil görünmeyen beton yapıların yer aldığını söyledi.

SORUNLAR AĞIRLAŞIYOR

Başkan Halil Deveden, yoğun göçten kaynaklanan hızlı nüfus artışının, kentsel gelişmeyi olumsuz yönde etkilemeye devam ettiğini belirterek, bu durumun, kente uyum, istihdam, sosyal hizmetin yanı sıra kentsel planlama, alt yapı ve çevre sorunlarının giderek ağırlaşmasına yol açtığını söyledi. Deveden, "Plansız yapılaşma gelişigüzel hizmetleri beraberinde getirerek altyapı sorunlarını çözülemeyecek boyutlara ulaştırıyor" dedi.

KAZANCA YOĞUNLAŞILMIŞ

Kentlerin, sadece barınma amaçlı yapılardan ibaret olduğunun düşünülmemesi gerektiğini anlatan Deveden, "Binaları inşa ederken çevrenin doğal değerlerine, insanların kültürel değerlerine uyulmamış, sadece barınma gibi temel fonksiyonu çarpık bütünlük içerisinde ekonomik kazanç kapsamı ölçeğinde yoğunlaştırmışız" diye konuştu. Deveden, Mersin ve yakın çevresinde bulunan narenciye bahçeleri ve seraların, yerini, çok katlı beton yığınlara terk ettiğini belirterek, tarım topraklarının hızla yok olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz'in incisi Mersin çarpık kentleşme kurbanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN