Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Restorasyon övgüsü

Giriş Tarihi: 7.11.2014
Restorasyon övgüsü
Uluslararası Zeugma Film Festivali'nin galası için Gaziantep'e gelen Türk sinemasının ünlü ismi Kadir İnanır ve yazar Ahmet Ümit, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile birlikte tarihi Şehreküstü Konakları'nı gezdi. Restore edilen konakları beğenen İnanır, "Tarihi yeşertip yaşatanlar kahramandır" dedi.

TARİH CANLI TUTULMALI
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nun tarih ve kültürle ilgili çalışmalarını takdirle karşıladığını kaydeden Kadir İnanır, "Yıllardır savunduğum görüşlerden birisi de şudur ki; tarih ve kültüre saygı göstermeyen hiçbir şehir ilginç değildir. Dünyanın en büyük ve modern binalarını da buraya çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Bir insanın, bir ülkenin dayandığı tek şey o ülkenin tarihi ve kültürüdür, onu canlı tutması lazım. Gelecek kuşaklara kendi ülkesinin, kendi memleketinin tarihsel gelişimini öğretmek çok büyük bir hizmettir" dedi.

ÖNCEDEN BUNLAR YOKTU
Gaziantep'e 9 yıl önce geldiğinde bu tarzda çok az mekan bulunduğunu söyleyen İnanır, "Fakat şu an gördüğüm kadarıyla Gaziantep, tarihine sahip çıkıyor. Kalanları kurtarsak yeter. Bazı yapılar baştan yıkılmış ve büyük hata yapılmış, bunu kabul ediyoruz. Bunları neden yıktınız diye sorduğumuz zaman neden yıktığını açıklama cesaretini gösterecek kimse ortaya çıkamaz. Çünkü bunlar bir tarihi, bir kültürü yok etmiştir. Benim gözümde suçludur bu gibi insanlar. Onu yeşertip ortaya çıkaranlar da kahramandır. Şehreküstü Konakları'nda yaşatılan yüzlerce yıllık bir kültürün günümüze kazandırılmasını görüyoruz. Ben herkesin buraya gelip, gezmesini istiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Restorasyon övgüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN