Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lıların bir çoğu bankadan şikayetçi

'da yılın ilk 8 ayında tüketici hakem heyetlerine 150 bini aşkın şikayet geldi. Başvuruların 140 binden fazlasının bankalar hakkında olduğu bildirildi

Giriş Tarihi: 9.11.2014
Adanalıların bir çoğu bankadan şikayetçi
'da il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinin çalışma istatistikleri, vatandaşın en çok bankaların uygulamalarından şikayetçi olduğunu gösterdi. Vali Mustafa Büyük, Ağustos ayı itibariyle yılbaşından bu yana tüketici hakem heyetlerine 150 bin 394 başvuru yapıldığını, bunların 140 bin 569'unu bankalar ve tüketici finans kuruluşları hakkındaki şikayetlerin oluşturduğunu söyledi. Vali Büyük, bankalar ve finans kuruluşlarıyla ilgili sonuçlanan 65 bin 183 dosyanın yüzde 97,1'inin tüketici lehine karar çıktığını belirtti. Adana'da 1 İl Hakem Heyeti ile 2'si Seyhan'da olmak üzere 16 ilçe hakem heyeti bulunduğunu kaydeden Vali Mustafa Büyük, heyetlerin tüketicilerin mağduriyetinin giderilmesi ve sorunlarının çözülmesi için 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde yoğun bir çaba gösterdiklerini söyledi. Vali Büyük, çeşitli çalışmalarla vatandaşın tüketici hakları konusunda bilinçlenmesinin ve tüketicinin yeni yasal haklara kavuşmasının, hakem heyetlerine başvuruları artırdığını kaydetti.

GENELLİKLE TÜKETİCİ

Vali Mustafa Büyük, Adana'da il ve ilçe tüketici hakem heyetlerine bu yıl Ağustos 2014 sonu itibariyle 150 bin 394 başvuruda bulunulduğunu vurguladı. Tüketicilerin en çok banka veya tüketici finans kuruluşları hakkında kredi kartı aidatı ve kredi işlem ücretleri için başvuru yaptığını kaydeden Büyük, "Bankalar ve finans kuruluşlarıyla ilgili Ağustos itibariyle 140 bin 568 başvuru yapıldı. Bunların 65 bin 183'ü sonuçlandı. Diğer dosyaların bir bölümü başka kurumlara sevk edilirken, bir bölümü bilirkişi incelemesi için teslim edildi. Sonuçlanan dosyaların yüzde 97,1'ini oluşturan 63 bin 339'u tüketici lehine sonuçlandı" dedi.

3 BİNDEN SONRASI MAHKEMEYE
Vali Büyük'ün verdiği bilgiye göre Adana'da tüketici hakem heyetlerine bankalar ve finans kuruluşlarıyla ilgili başvurulardan sonra 6 bin 943 başvuruyla ayıplı mal ve hizmetler konusunda, 2 bin 233 başvuruyla mesafeli sözleşmeler ve abonelik sözleşmeleriyle ilgili şikayet geldi. Vali Büyük, 2014 yılı için il tüketici hakem heyetlerine 2 bin - 3 bin lira arası, ilçe tüketici hakem heyetlerine ise 2 bin liranın altındaki uyuşmazlıklar için başvurulabileceğini belirtti. Vali Mustafa Büyük, 3 bin lira ve üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici mahkemelerine başvurunun zorunlu olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adanalıların bir çoğu bankadan şikayetçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN