Bin 44 ton kaçak eti piyasaya sürmüşler

Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı antrepolarda yapılan incelemelerde, Suriye'ye ihraç edileceği bildirilen bin 44 ton etin, iç piyasada kaçak olarak satıldığı belirlendi

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Bin 44 ton kaçak eti piyasaya sürmüşler
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı 4 antrepoda yaptıkları operasyonda, Suriye'ye gönderilmek üzere ithal edilen bin 44 ton kaçak kırmızı etin iç piyasa sürüldüğünü tespit ettiklerini belirtti. Etin piyasa değerinin 28 milyon lira olduğunu vurgulayan Canikli gözaltına alınan 11 kişinin adli kontrol kararı sonrası serbest bırakıldığı ifade ederek kaçakçılığa hapis ve 77- 78 milyon liralık para cezası uygulanabileceğini belirtti.

FİZİKİ SAYIM YAPILDI

Mersin'de bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Orta Akdeniz Bölge Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenleyen Bakan Nurettin Canikli, Mersin Bölge Müdürlüğü'ne ulaşan istihbarat çerçevesinde kırmızı et ürünü depolayan 4 antrepoda fiziki sayım yapıldığını belirterek "Arkadaşlarımız antrepolarda sayım yapıyor ve kayıtlara göre bulunması gerekenden çok daha az kırmızı et bulunduğu tespit ediliyor. Bu durum, yurt dışına çıkarılması gereken etlerin çıkarılmayıp Türkiye'de satıldığı anlamına geliyor" diye konuştu.

TAVUK KIRPIĞI KOYMUŞLAR

Bakan Nurettin Canikli, kaçakçıların yakalanmayı zorlaştırmak için aldıkları önlemi ise şöyle özetledi: "Antrepolardan çıkarılıp iç piyasaya satılan etlerin karşılığında, bir şeyin yurt dışına çıkarılması gerekiyor. Bu amaçla, etlerin yerine iktisadi olmayan tavuk kırpıntıları ya da bozulmuş tavuk ürünleri yurt dışına çıkarılıyor. Operasyon düzenlenen bu antrepoda da bin 44 ton et eksikken, bin tona yakın tavuk kırıntısı ve kıyması bulundu. Bunların, kırmızı etin yerine yurt dışına çıkarılmasının planlandığını düşünüyoruz."

"ÜZERİNE DÜŞECEĞİZ"
Türkiye'ye kaçak olarak gelen ve hep iddia edilen ancak bugüne kadar bir türlü ortaya çıkaramadıkları bu işlemin bütün çıplaklığıyla tespit edildiğini vurgulayan Canikli şunları kaydetti: "Bu olayın gerisine gideceğiz, onun incelemesi ve soruşturmasını yapacağız. Çünkü 2014 başında bu güne kadar Türkiye'ye 100 bin tondan fazla etin transit ticaret kapsamında girdiğini tahmin ediyoruz. Şu anda çalışmalar yapılıyor. Bu etlerin kimlere gönderildiği konusu var. 100 bin ton civarında girişlerin ne kadarı bu yolla girdi, bunu bilemiyoruz."

BİRİLERİ YARDIM EDİYOR
Kaçakçılığı yapan firmayla, eski bir gümrük müdürünün kurduğu firmanın ilişkisi olup olmadığı yönündeki sorulara ise Bakan Nurettin Cenikli, "Bu tür iddialar var. Araştırıyoruz. Bu tür işlemler zaten çoğu zaman teknik işlemlerdir. İçerden biri, piyasayı bilen biri ya da işin uzmanı tarafından desteklenir. Onların teknik desteği ile birlikte yapılır, dolayısıyla bu tür meslekten olanların yardımlarının olmuş olması bizi çok şaşırtmıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bin 44 ton kaçak eti piyasaya sürmüşler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN