Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parkmetreye yeni formül

Yeni İmar tarafından yasaya aykırı ihale edildiği gerekçesiyle mahkemenin İntelli ile yapılan sözleşmeyi feshetmesinin ardından, parkmetre ihalesini Büyükşehir yapacak

Giriş Tarihi: 12.11.2014
Parkmetreye yeni formül
Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Yeni Adana İmar A.Ş., kent merkezindeki 736 otoparkın işletmesini yapmak üzere İntelli firması ile sözleşme imzalamıştı. Murat Çelik isimli bir vatandaş, ihalenin yasaya aykırı olduğu iddiasıyla mahkemeye başvurmuş, Adana 1. İdare Mahkemesi, 5 Şubat 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Karar şirkete 24 Şubat 2014 tarihinde tebliğ edildi ancak şirket para toplamayı sürdürdü. SABAH Güney'in parkmetrede vurgun olduğu yolundaki ısrarlı yayınları sonucu Büyükşehir Belediyesi 21 Mayıs günü şirketle olan sözleşmesini iptal etti. O tarihten bu yana ücretsiz olan oto park konusu yeniden gündeme geldi. Yeniden Yeni Adana İmar A.Ş.'ye yetki verilmesi tartışmalara neden olunca Başkan Hüseyin Sözlü, Kasım ayı ilk meclis toplantısında tartışmalara son noktayı koyarak, otopark ihalesinin Büyükşehir tarafından yapılacağını duyurdu.

GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ

Yasalara aykırı ihale edildiği için mahkeme kararı ile durdurulan parkmetre işi Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Kasım ayı toplantısına damgasını vurdu. Toplantıda gündem dışı söz alan CHP'li Meclis Üyesi Vahap Çolak, "Minareyi çalan kılıfını hazırlar diye bir söz var bizde. Belediyelerde de hiç kimse imar kılıfı yapmazsa minareyi çalamaz. Parkmetre konusunda encümen kararının üst bölümü bize gösterilerek imzamız alındı. Encümen üyeliğimden istifa ediyorum" dedi. AK Parti Grup Sözcüsü Ozan Gülaçtı ise parkmetre konusunda, "Hepimiz komisyonda ve Meclis'te açık açık söyledik. Bu işi İmar A.Ş. yapmalı ve bu işten belediyenin elamanları ekmek yemeli diye konuştuk. Fakat siz tam tersini yaparak parkmetreyi ihaleye açtınız. Bunu doğru bulmuyoruz" diye konuştu. CHP'li Ulaş Bahri Çetinkaya da, parkmetrelerin ihaleye çıkılmasına karşı olduklarını belirtti.

BAŞKAN SÖZLÜ SERT ÇIKTI
Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, tartışmalara son noktayı koyarak, "Tüm belediyeler hizmet alımı yapıyor. Hiç kimse ses çıkarmıyor, neden biz hizmet alımı yapmaya kalkınca herkes itiraz ediyor. Biz belediye olarak hizmet satınalma noktasında bir değerlendirme yaptık ve işi ihaleye çıkardık. Parkmetrenin amacı para kazanmaktan ziyade kentin düzeni, trafik akışı ve istihdamdır. Yanlış yapılan bir şey yoktur. Bu kararı zaten Mecliste de, komisyonlarda da siz verdiniz. Aldığınız kararlarda 736 park yerinin işletilmesi konusunda encümene yetki verdiniz. Tutanakları değiştirmedik, hepsinde sizin imzanız var" diyerek parkmetre ihalesinin Büyükşehir tarafından yapılacağını duyurdu.

BARUT BELGELERİ GETİRDİ
Bunun üzerine Genel Sekreter Yardımcısı Kaşif Barut, ilgili meclis ve encümen kararını okuyarak bir anlamda Çolak ve Çetinkaya'nın iddialarını çürüttü. Barut, "Parkmetre ile ilgili daha önce aldığımız meclis kararı, idare mahkemesinin kararı doğrultusunda iptal edildi. Sonradan gündeme geldi. İlgili komisyona havale edildi. Meclisimize gelen 736 tane park yerinin komisyon raporunu aynen okuyorum. 'Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş. tarafından işletilmesi yetkisinin encümene verilmesi.' Bu kararı Ulaş bey de imzaladı. Encümen de 35'e göre yetkisini kullanıyor. Hatta 49 yıllığına kadar verebilir ama 5 yıl olarak sınırlı tutuyor. Vahap beyin altını imzaladım dediği encümen kararı bu. Vahap bey hem üste hem alta imza attı. Yani sadece alt imzalanıyor diye bir konu yok" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parkmetreye yeni formül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN