Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mülteci kadınlar sorunu Gaziantep'te tartışıldı

Gaziantep'te Suriyeli mülteci kadınların durumunun konuşulduğu panele, Başbakan'ın eşi Sare Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı'nın kızı Sümeyye Erdoğan da katıldı

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Mülteci kadınlar sorunu Gaziantep'te tartışıldı
Gaziantep'te düzenlenen "Savaşın Mağduru Kadınlar Paneli"nde Suriyeli mülteci kadınların durumu ele alınarak, uluslararası kamuoyunun savaşa duyarlı olması istendi. Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Sorumlu Yüksek Komiser Yardımcısı Janet Lim, 4 milyar dolardan fazla kaynak aktararak Suriyeli mültecilere kucak açması nedeniyle BM adına Türk hükümetine teşekkür ettiğini söyledi. Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın da katıldığı panele çeşitli ülkelerden pek çok insan hakları aktivisti de katıldı.

BİRÇOK ÜLKE TEHDİT ALTINDA

Panelin açılışında konuşan Janet Lim, "Türk hükümeti eğitim, enerji, sağlık ve diğer alanlarda şimdiye kadar 4 milyar dolardan fazla para harcayarak Suriyeli mültecilere yardım" dedi. BM Kadın Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir de Suriye'deki savaş ve kadınların zaman kaybedilmeden uluslararası gündeme getirilmesi gerektiğini kaydetti. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, savaşın en ağır acısını kadın ve çocukların çektiğine dikkat çekerek bu durumun geleceği de tehdit ettiğini kaydetti.

"SESİMİZİ YÜKSELTMELİYİZ"
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu ise yaşanan mağduriyetleri sona erdirmek için bir an önce el uzatmak gerektiğini vurguladı. Davutoğlu, "Tüm savaşlarda en çok kadınlar zarar görüyor, masumiyet katlediliyor. En korunaksız olan en büyük yarayı alıyor. İnsanlara karşı kin ve intikam duygusuyla dolu sönmüş vicdanlar yönetiyor savaşları. Savaşın mağdur ettiği kadınlar için sesimizi yükseltebilir, dünyanın uyuyan vicdanını harekete geçirebiliriz. Suriyeli mültecilere 4 buçuk milyar dolar harcama yapıldı. Türkiye dışından sağlanan destek sadece 233 milyon dolar. Uluslararası toplum Suriyeli mültecilere yardım etmede yetersiz kalıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mülteci kadınlar sorunu Gaziantep'te tartışıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN