Sanıklar ölünce dava düşürüldü

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Sanıklar ölünce dava düşürüldü

'da kuzeni ile berdel evliliği yapan Fikret D. ile çocuk gelin S.K.'nin annesi Türkan K. vefat edince davaları düştü. Berdelin ikinci davası ise devam ediyor

'da berdel yapılarak evlendirildiği iddia edilen çocuk gelinlerden S.K ile Fikret D. hakkında "Çocuğun cinsel istismarı, yardım" suçlarından açılan dava sona erdi. Başka bir olaydan gözaltına alınan ve cezaevinde intihar eden Fikret D. ile eceliyle ölen çocuk gelin S.K'nin annesi Türkan K.'nin davası düşürüldü. Sanıklar ölmeseydi 7 ile 15 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılabilecekti.

BERDEL YOLU İLE EVLİLİK

Olay, Yüreğir ilçesinde meydana geldi. İddiaya göre 15 yaşındaki S.K.'nin annesi ile babası 10 yıl önce ayrıldı. Okula gönderilmeyen S.K., babası tarafından bir yıl önce akrabası 25 yaşındaki Fikret D. ile dini nikahla evlendirildi. Bu evliliğe karşılık olarak S.K.'nin ağabeyi 17 yaşındaki Murat K., Fikret D.'nin kız kardeşi Y.D. ile nikahsız evlendi. Aileler, çocuklarına mahallede düğün yaptı.

KIZLAR ŞİKAYETÇİ OLDU

Berdel kurbanı olmaktan rahatsız olan yaşı küçük kızlar soluğu karakolda aldı. Polis, damatlar ile ailelerini gözaltına aldı. İfadeleri alınan S.K.'nin annesi Türkan K., Fikret D.'nin annesi Songül D. ve babası Şükrü D. ile damatlar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sosyal hizmet uzmanı eşliğinde ifadeleri alınan ve öldürülebileceklerini söyleyen S.K. ve Y.D. devlet korumasına alındı. Berdel ile ilgili 2 ayrı mahkemeye dava açıldı.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEMİŞTİ

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Fikret D. suçlamayı kabul etmeyerek, "Kuzenim ile birbirimizi seviyorduk. Ailelerimize bizi evlendirmedikleri takdirde kaçacağımızı söyledik. Düğün yapıp, bizi evlendirdiler. Suç işleme kastım yoktu" dedi. Şükrü ve Songül D. ile gelinin annesi Türkan K. çocukları birbirini sevdikleri için evlendirdiklerini öne sürmüştü. S.K., şikayetten vazgeçmişti.

DİĞER DAVA SÜRÜYOR

Adli Tıp'tan gelen raporda çocuk gelin S.K.'nin yaşının 15'ten küçük olduğunu bildirildi. Savcı, mütalaasında Fikret D. ile diğer 3 sanığın cezalandırılmasını istedi. Ağustos ayında başka bir olaydan gözaltına alınan ve cezaevinde intihar eden Fikret D. ile eceliyle ölen çocuk gelin S.K.'nin annesi Türkan K.'nin davası düşürüldü. Şükrü ve Songül D.'nin davasının düşürülmesine karar verildi. Bu arada, çocuk gelin Y.D. ile evlendirilen Murat K., annesi Türkan K. ile gelinin annesi Songül ile babası Şükrü D.'nin yargılandığı 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava ise devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanıklar ölünce dava düşürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN