Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilinçli bir insan sonucu hesaplar

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Bilinçli bir insan sonucu hesaplar

Barosu'na bağlı avukatlara 'Bilinçli İnsan Amaçlı Davranış" eğitimi veren Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök, 'bilinçli' insanların, sadece yaptığını değil, olayın sonucunu da hesapladığını söyledi

Barosu, üyelerine yönelik 'Bilinçli İnsan Amaçlı Davranış' kunulu etkinlik düzenledi. Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık ile avukatların katıldığı etkinlikte eğitimi, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök verdi. Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök, bir davranışı bilinçli olarak yapmanın bilinçli insan olmaya yetmediğini, sonuçların da bütün boyutlarıyla hesaplanması gerektiğini söyledi.

ÇEŞİTLİ ÖRNEKLER VERDİ
Yrd. Doç. Dr. Kırdök ebeveynçocuk ilişkisinden örnek verdi. Kırdök, "Birçoğumuzun çocuğu, markette dolaşırken dondurma almak ister. 'Dondurma yersen hasta olursun' deriz ama çocuğumuz ağlamaya başlayınca, 'Etrafa rezil olmayayım' diyerek dondurmayı alırız. O anda dondurma yemenin çocuğa zararlı olacağının bilincindeyizdir. Ama bilincinde olmadığımız bir şey vardır. Çocuk artık 'Ağlarsam istediğimi yaptırabiliyorum' demeye başlayacaktır" diye konuştu.

KİTAPTAN SOĞUTMAYIN
Doğru bilinen birçok yanlışa değinen Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök, 'çocuk-kitap' ilişkisi konusunda "Çocuğun yanında kitap okuduğumuzda, onun da özeneceğini sanırız. Oysa çocuk, 'Annem-babam kitap okurken benimle ilgilenmiyor' diye düşünür ve artık kitap onun için kötüdür. Yapılması gereken, çocuğunuz size bir konuda hayranlık duyuyorsa, 'Kitap okuduğum için' diye yanıt vermektir" dedi. Kırdök, sessizce ders çalıştığı için odasına gidilmeyen çocuklarla ilgili olarak, "Çocuk yaramazlık yaparsa yakından ilgileniriz. O zaman çocuk 'Sakin olursam beni adam yerine koymuyorlar. Yaramazlık yapınca ilgileniyorlar' der ve sorun çıkarmaya başlar" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilinçli bir insan sonucu hesaplar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN