Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şanlıurfa'dan göç alıp İstanbul'a veriyoruz

Giriş Tarihi: 17.11.2014
Şanlıurfa'dan göç alıp İstanbul'a veriyoruz

Valisi Mustafa Büyük, en çok Şanlıurfa'dan göç alan Adana'nın en büyük göç verdiği illerin ise İstanbul ve Ankara olduğunu söyledi

Valisi Mustafa Büyük, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ramazanoğlu Konağı Kültür Merkezi'nde 'Adana Vizyonu' başlıklı bir konferans verdi. Konferansta il geneli istatistiklerini paylaşan Vali Büyük, 2013'te Adana'nın 45 bin kişiyi göçle aldığını, 59 bin kişilik de göç verdiğini belirtti. Büyük, en çok göç alınan illeri "Şanlıurfa, Hatay, Mardin ve Diyarbakır" olarak sıralarken, en çok göç verilen illerin İstanbul, Ankara ve Antalya olduğunu söyledi. Yaklaşık 650 yıllık tarihe sahip olan konakta, Merkez Müdürü Doç. Dr. Gözde Ramazanoğlu'nun ev sahipliğindeki konferansı, çoğu bürokrat olmak üzere 100'den fazla konuk takip etti.

GENEL ENDEKS

Vali Mustafa Büyük, bir araştırmaya göre Adana'nın Türkiye'deki diğer iller arasında genel endekste 9'uncu, beşeri sermaye ve yaşam kalitesi endeksinde 11'inci, ticari beceri ve üretim potansiyeli endeksinde 16'ncı, rekabetçilik endeksinde ise 22'nci sırada olduğunu söyledi. Büyük, farklı kuruluşların yaptığı araştırmalarda benzer sonuçların çıktığını kaydetti. Adanalıların, mutluluk ve gelecekten umut konusunda Türkiye ortalamasının gerisinde olduğunu kaydeden Vali Büyük, "Türkiye genelinde 'mutluyum' diyen insanların oranı yüzde 59 iken, Adana'da bu oran yüzde 53'e düşüyor. Benzer şekilde, Türkiye genelindeki bir araştırmada 'gelecekten umutluyum' diyenler yüzde 77 oranındayken, Adana'da aynı oran yüzde 70" dedi.

BAŞLANGIÇ NOKTASI

Adana'nın sıralamalardaki olumsuz durumunun değişmesi için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini kaydeden Vali Büyük, "Yapılacaklar belli. Herkesin yapacağı şeyler var. Daha büyük bir morale sahip olmalıyız. Çünkü Adana olarak avantajlarımız çok. Elimizdeki veriler, doğruluğu tartışma konusu yapılmak yerine, bir başlangıç noktası olsun" diye konuştu. Konferansın ardından Vali Büyük, konağın bahçesinde Kızılay Adana Şubesi tarafından Muharrem ayı vesilesiyle hazırlanan aşureleri konuklara dağıttı. Büyük ayrıca, Olgunlaşma Enstitüsü'nde yapılan özel işlemeli bardaklarla ikram edilen hindibalı Osmanlı şerbetlerinin tadına baktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanlıurfa'dan göç alıp İstanbul'a veriyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN