Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Duvara çivi çakan mahkemelik oluyor

Türkiye'nin en büyük antik kenti Anavarza ile iç içe yaşayan köylüler, duvarlarına çivi çaktıklarında dahi icralık oluyor. Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, sorunu çözmek için çalışma yapılacağını söyledi

Giriş Tarihi: 26.11.2014
Duvara çivi çakan mahkemelik oluyor
'nın Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya Mahallesi'nde yaşayan ve antik Anavarza kentinin SİT alanı ilan edilmesiyle birlikte icralık olan köylüler, sorunlarının çözümü için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'ten yardım istedi. Köylüler, "Evimizin duvarına bir çivi çaksak mahkemelik oluyor, para cezasına çarptırılıyoruz" derken, Bakan Ömer Çelik, "Önemli olan hem mirasımızı korumak hem de vatandaşımızın gündelik hayatını kolaylaştırmayı sağlamak" dedi.

AĞIR CEZADA YARGILANDI

Anavarza'nın SİT alanı ilan edilmesiyle evlerinin duvarına çivi dahi çakamayacak duruma gelen Dilekkaya Mahallesi'nde mahkemelik olmayan ve ceza almayan kimse kalmadı. Tavuk kümesi yapanlara dahi ceza verilirken, evlerini onarmak isteyenler ağır cezada yargılanıp hapis veya para cezalarına çarptırıldı. Verilen cezalar ertelenirken, avukat ve mahkeme ücretlerini ödeyemeyenler icralık oldu. Köylüler sıkıntılarını Anavarza'ya gelen Bakan Ömer Çelik'e anlatarak çözüm istedi.

"EVİMİZDE KÖLE GİBİYİZ"
Evinin çatısının çürümesi üzerine 10 yıl önce çatıyı değiştirip evine de briketle banyo ve tuvalet yaptıran 72 yaşındaki Ziya Şimşek, cezaya çarptırılanlardan sadece biri. Zafer Takı'nın yakınında bulunan evinin çatısını onardığı için cezalandırıldığını anlatan Şimşek şöyle konuştu: "Şu anda duvarımıza bir resim dahi asamıyoruz. Evimizde köle gibi yaşıyoruz. Ne olur bizim derdimize çözüm bulunsun. Verilen ceza ertelendi ama bin liralık mahkeme ve avukat masrafını ödedim."

BAKAN ÇELİK EL KOYDU
Tarihi kalıntıların gündelik hayatta kullanıldığını ve buralarda yaşayan vatandaşların önünde iki önemli sorun olduğunu açıklayan Bakan Çelik, "İlgili genel müdürlerimiz gelip buradaki durumu bir incelesinler. Tarihi eserleri nasıl toplayabiliriz, vatandaşlarımızın sorununu nasıl çözeriz baksınlar. Önemli olan hem tarihi mirasımızı korumak hem de vatandaşımızın gündelik hayatını kolaylaştırmayı sağlamak. İkisinin çatıştığı yerde de hiçbirine zarar vermeden bir çözüm üretmek" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Duvara çivi çakan mahkemelik oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN