Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Çelik'ten ödenek talimatı

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, ortaya çıktığında Anadolu'nun en büyük antik kenti olma özelliği taşıyacak Anavarza kazı ödeneğinin artırılması için talimat verdi

Giriş Tarihi: 27.11.2014
Bakan Çelik'ten ödenek talimatı
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, tamamı ortaya çıkarıldığında Anadolu'nun en büyük antik kenti olma özelliğini taşıyacak Anavarza'da yürütülen kazı çalışmaları için ödeneklerin arttırılması talimatını verdi. Adana'nın Kozan ilçesindeki Anavarza antik kentinde incelemelerde bulunan Bakan Ömer Çelik, Anavarza kazılarına ayrılacak ödeneklerin arttırılacağı sözünü vermişti.

1 MİLYONA ÇIKARILDI

Bakan Ömer Çelik' "Bir an evvel sonuçlara ulaşmak için, buranın ödeneğini birkaç kat artıracağım. Çünkü burası hem bu bölge için önemli hem Anadolu tarihi için çok önemli bir yer" dedi. Ankara'ya döner dönmez kurmaylarıyla görüşen Bakan Ömer Çelik, sözünü tuttu ve Anavarza için ayrılan ödenekler arttırıldı. 2015 yılı kazıları için 1 milyon lira ödenek ayrıldı. Bakan Ömer Çelik'in talimatıyla Anavarza'ya ayrıca Aralık ayı için ek olarak 100 bin lira ödenek çıkartıldı.

KiTABELER SAKLI

Bakanlığın kültür politikasında önceliğinin Anadolu coğrafyasında bulunan medeniyet eserlerini ve kültür varlıklarını koruyarak gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirten Bakan Ömer Çelik şunları söyledi: "Anavarza antik kentinde de Roma'nın, Bizans'ın, Sasanilerin, Kilikya Krallığı'nın, Osmanlı Devleti'nin yani birden çok medeniyetin ayak izleri var. Hocalarımız, Anavarza antik kenti içinde yer alan ve şu anda toprak altında gün ışığıyla yeniden buluşmayı bekleyen bazı kitabeler bulunabileceğini ve Anadolu tarihiyle ilgili yeni keşifler yapılabileceğini belirtiyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Çelik'ten ödenek talimatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN