Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'te zeytin buluşması

Giriş Tarihi: 27.11.2014
Gaziantep'te zeytin buluşması

Gaziantep Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapılan zeytin ve zeytinyağı çalıştayında konuşan Başkan Ahmet Tiryakioğlu, zeytinyağı ihracatı şampiyonunun Gaziantep olduğunu söyledi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen, "Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü Ulusal Kümelenme Stratejileri Projesi Mevcut Durum Analizi Çalıştayı", Gaziantep Ticaret Borsası'nın (GTB) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen çok sayıda zeytin üreticisi ve işletmecisinin yanı sıra akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı çalıştayda, zeytin ve zeytinyağı sektöründeki mevcut durum ve ileriye dönük projeler masaya yatırıldı.

ZEYTİN YERİNİ KORUYOR

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Çalıştayı'nın açılış konuşmasını yapan GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, barışın ve bereketin simgesi zeytinin ülke ekonomisi açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı. Zeytin'in asırlardır Anadolu insanın vazgeçilmez ürünleri arasındaki yerini koruduğunu kaydeden Tiryakioğlu, zeytin ve zeytinyağı üretiminde Türkiye'nin ihracatta gösterdiği başarıyı, iç pazarda tüketimi arttırarak da sağlaması gerektiğini savundu. Tiryakioğlu, zeytinyağının dünya piyasalarında daha rahat rekabet edebilmesi için devlet tarafından bu ürünün desteklenerek yetiştiriciliğinin teşvik edilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

REKOLTE İKİYE KATLAnACAK

Güneydoğu Anadolu bölgesinde son 5-6 yıl içerisinde çok sayıda yeni zeytin ağacının toprakla buluşturulduğunu hatırlatan Tiryakioğlu, "Zeytine kardeş gördüğümüz Antepfıstığında yeni dikilen ağaçların yetişmesiyle 100-150 bin ton olan rekoltemizin 4-5 yılda 300-400 bin ton seviyelerine çıkmasını bekliyoruz. İnşallah bu durum zeytin yetiştiriciliğinde de kendini gösterecek ve yeni yetişen zeytinlerle birlikte bölgemiz bu üründe de hak ettiği noktaya ulaşacaktır" dedi. Çalıştaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, Gaziantep Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Kenan Seçkin ile akademisyenler, Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'te zeytin buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN