9 santimlik fark 90 derece değişim

'ta 140 santimetre olan boyu 9 santimetre uzatılan Nergiz Kırmızı "Hayata bakışım ve hayallerim 90 derece değişti" dedi

Giriş Tarihi: 28.11.2014
9 santimlik fark 90 derece değişim
'ta doğuştan kemik eğriliği teşhisi konulduktan sonra 15 ay süren tedavi ve yapılan bir dizi cerrahi operasyon sonunda 142 santimetre olan boyu 9 santimetre uzatılan Nergiz Kırmızı (19) "Boyum 9 santim uzadı ama hayata bakışım ve hayallerim 90 derece değişti. 10-15 yıldır eğri bacaklarım yüzünden etek giyemiyordum. Artık ben de her genç kız gibi etek giyebiliyorum. Etek giyen arkadaşlarıma artık özlemle bakmıyorum. Gardırobumda eteklere de yer açtım" dedi.

BEBEKKEN FARK EDİLDİ

Yasin ve Hediye Kırmızı çiftinin 4 çocuğunun en küçüğü olan Nergiz'in bacaklarındaki eğrilik, 1 yaşındayken fark edildi. 1,5 yaşında ameliyat olmasına rağmen istenilen sonuç elde edilemedi. Yaşı ilerledikçe bacaklarındaki eğrilik belirginleşen Nergiz bu nedenle lise yıllarında psikolojik sorunlar da yaşamaya başladı. Hem fizyolojik hem psikolojik rahatsızlıklarla savaşan genç kız ve ailesi, geçtiğimiz yıl Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Uzel'e başvurdu.

İLİZAROV YÖNTEMİ UYGULANDI
Prof. Uzel, genç kıza şekil bozukluğu, yürüme güçlüğü ve aşırı boy kısalığı teşhisi koyup tedaviye başladı. Nergiz'e, gelişmiş ülkelerde yeni yeni yaygınlaşmaya başlanan 'ilizarov' yöntemli tedavi uygulandı. Her iki diz altındaki iki kemik toplam 6 noktadan kırılarak kemik parçaları tel ve çivilerle sabitlendi. Tedaviye başlandığında boyu 142 cm olan Nergiz, 15 aylık tedavi sonunda 151 cm olarak taburcu edildi.

ÖZGÜVENLE ÇIKIYORUM
Uzayan 9 santimlik boyundan sonra başta gardıroba olmak üzere hayalleri dahil tüm yaşamın 90 derece değiştiğini söyleyen Nergiz mutluluğunu SABAH Güney'e anlattı: "Artık dışarıya öz güvenle çıkıyorum. Uzunluğun tadını sevdim. Herkesin bana bakış açısının değiştiğini fark ediyorum. Aynaya bile baktığımda kendimle barıştım. Uzun boyluluğun bana yakıştığını çevremdekilerin bakışları hissettiriyor. Artık görünmem gereken toplulukta en öne geçmeme gerek kalmadı. Arkadaşlarım içinde en kısa boylu idim. Şimdi onlarla aynı boya ulaştım, bazılarını geçtim bile. Uzun topuklu ayakkabı aramak zorunluluğum ortadan kalktı".

ETEK BACAĞIMA DOLAŞMIYOR
Nergiz Kırmızı "Bacaklarım eğri ve kısa iken etek veya uzun elbise giydiğimde bacağıma dolaşıp yürümemi engelliyordu. Artık Etek ve elbise giymeye başladım. Sürekli pantolon giyme zorunluluğum ortadan kalktı. Gönlüme göre giyiniyorum. Mutfak dolabında üst kattaki eşyalara ulşamıyordum. Şimdi onlara bile ulaşıyorum. Kısaca 9 santim mutluluğunu hayatımın her alanında doyasıya yaşıyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
9 santimlik fark 90 derece değişim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN