İl Milli Eğitim'den mevzuat bahanesi

Giriş Tarihi: 29.11.2014
İl Milli Eğitim'den mevzuat bahanesi

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü, traktör römorkuna binerek okula giden öğrencilerin çilesine 'mevzuat'ı bahane ederek çözüm bulmaktan kaçındı. Öğrencilerin tehlikeli yolculuğu sürüyor

Adana Küçükdikili'deki Mekan İlköğretim Okulu ihtiyaca karşılık vermediği için geçtiğimiz Eylül ayında yıkıldı. Burada bulunan 280 öğrenci 4 kilometre uzaklıktaki Büyük Dikili Ortaokulu'na gitmeye başladı. Veliler çocuklarının okula gidiş gelişinin sağlanması için Milli Eğitim'den servis talebinde bulundu ancak buna olumsuz yanıt verildi. Dar gelirli veliler ne yapacağını bilemezken, öğrenciler, geçici olarak ayarlanan bir traktör ve pikap ile okula gidip gelmeye başladı. Her sabah traktörün römorkuna ve pikap kasasına doluşan çocuklar, kendilerini bekleyen tehlikeden habersiz okul yolculuğunu sürdürdü.

MÜDÜR AKPINAR KONUŞMADI
Çocuklarının güvenli bir şekilde okula gidip gelişlerinin sağlanmasını isteyen velilerin servis talebi ise bir türlü karşılanamadı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, velilerin servis talebini, 'servis ihalesi yapıldı, yeni ihale yapamayız' diyerek geri çevirdi. Olayın SABAH Güney'de manşete taşınmasından sonra görüşüne başvurduğumuz İl Milli Eğitim Müdürü Tunar Akpınar, TEOG sınavı yoğunluğunu gerekçe göstererek konuşmazken, Özel Kalem Sorumlusu Mehmet Sarıboğa ise mevzuat gereği servis hizmetinin verilemediğini duyurdu. Seyhan İlçe Milli Eğitim yetkilileri ise, toplu taşıma olan yerlere mevzuat gereği servis hizmeti verilmediğini belirtti.

MASA BAŞINDA VERİLEN KARAR

Bu gerekçelere gülüp geçen öğrenci velileri, "Küçükdikili ile Büyükdikili arasında toplu taşıma aracı yok. Adana'dan Küçükdikili'ye otobüs geliyor ama son durak. Büyükdikili'ye sadece Barkal dolmuşları çalışıyor ama o da D-400 karayolunu kullanıyor. Yani mahallemize uğrayan bir toplu taşıma aracı yok. Milli Eğitim yetkilileri masa başından karar veriyorlar. Oysa gelip durumumuzu görseler, öğrencilerin haline baksalar sonuç değişitrdi. Havalar soğudu. Traktör sahibi de başka yerden iş almış. Şimdi çocuklarımız 4 kilometre mesafeyi yürüyerek gidip geliyor" dedi.

MEVZUAT NE DİYOR?
İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün gerekçe gösterdiği Millî Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği ise bu gerekçelendirmeyi yalanlıyor. Söz konusu yönetmeliğin tanımlar bölümünde "Toplu taşıma hizmeti: Kamu kurum ve kuruluşları ile bunların verdiği yetkiyle gerçek ve tüzel kişiler tarafından işletilen kara, deniz ve su ulaşım araçları, tünel, raylı sistem dâhil her türlü toplu taşıma sistemleri ile belirli aralıklarla verilen mutat taşıma hizmetini, ifade eder" deniliyor.

YETER ÇEKTİĞİMİZ BU ÇİLE
Adem Dalbudak (49), "Bir çocuğumuzun başına kötü bir şey gelirse bunun hesabını mevzuat mı yoksa idareciler mi verecek? Çocuklarımız korka korka gidip geliyor. Bizim de elimiz yüreğimizde her akşam çocuklarımızın eve sağ salim dönmesini bekliyoruz. Yeter çektiğimiz çile" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İl Milli Eğitim'den mevzuat bahanesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN