Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu skandalı görmediler

Giriş Tarihi: 3.12.2014
Bu skandalı görmediler

Kayı Benefit firmasının Adana Numune Hastanesi'ne yeni ürün yerine kullanılmış görüntüleme cihazı göndermesini, kabul komisyonunun görmezden geldiği iddia edildi

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi görüntüleme hizmet alımı ihalesini kazanan Kayı Benefit firmasının gönderdiği cihazları inceleyen kabul komisyonu raporunda, cihazların modeliyle ilgili tek satır yazı olmaması dikkat çekti. Sıfır cihaz taahhüt edildiği halde kullanılmış cihazların gönderilmesiyle ilgili Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'nın 2010 yılı 1896 sayılı görüş yazısı örnek gösterilerek ihalenin iptal edilmesi gerektiği bildirildi. Öte yandan firmanın sunduğu dosyada bulunan 'Teknik Şartname Uygunluk Belgesi'nin son 3 sayfasının da eksik olduğu ileri sürüldü.

TEK SATIR YOK

Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından yapılan ve yaklaşık maliyetin yüzde 32 altında teklif vererek aşırı düşük teklif açıklaması kabul edilen Kayı Benefit Healthcare firmasının kazandığı ihale ile ilgili yolsuzluk iddialarının ardı arkası kesilmiyor. Daha önce yeni cihaz taahhüt edildiği halde kullanılmış cihaz gönderilmesiyle gündeme gelen ihalede bu kez kabul komisyonunun raporundaki eksikliğe dikkat çekildi. Kabul komisyonu, raporunda masa sandalye gibi eksikleri görmüş ancak görüntüleme cihazlarının marka ve model yılıyla ilgili tek satır yazı yazmamış. Firmanın idareye gönderdiği 'Teknik Şartname Uygunluk Belgesi'nin son 3 sayfasının eksik olması da ayrı bir usulsüzlük olarak nitelendirildi. 17 sayfadan oluşan ve firmanın antetli, kaşeli, imzalı kağıtlara yazılan uygunluk belgesinin, kurulacak cihazların teknik şartnameye uygunluğunu belirlemek için hazırlandığına dikkat çekilerek, "Belgenin son 3 sayfasının eksik olduğu, idare tarafından görmezden gelinmiş. İhale komisyonu, cihaz özelliklerinin kataloglarda işaretlenmiş olmasını yeterli kabul edip, yetkisi olmadığı halde, Kayı Benefit firmasının teklifini geçerli kabul etmiş ve ihaleyi bu firmaya vermiştir" denildi. İddialarla ilgili karşısında SABAH Güney'in gerçeği ortaya çıkarma çabası karşısında Kamu Hastaneleri Birliği yetkilileri, 'yalan', 'iftira' gibi savunmalar yapıyor. Kayı Benefit Healtcare Sağlık Hizmetleri A.Ş. yetkilileri ise gazetemize gönderdiği yazıda, iddialara cevap vermek yerine, haberler yüzünden ticari itibarlarının zedelendiğini, benzer yayınların tekrarı halinde hukuki yollara başvuracaklarını belirtiyor. Ancak kamuoyu, tatmin edici bir cevap bekliyor.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR
Bakanlık müfettişlerinin de soracağı, ancak SABAH Güney olarak kamuoyunu aydınlatmak için cevabını beklediğimiz soruları bir kez daha tekrarlıyoruz:
* Yüklenici Kayı Benefit firması sıfır cihazlar kurulacağını taahhüt etti mi?
* Montajı yapılan cihazlar taahhütnameye uygun mu?
* Cihazlar uygun değilse 'edimin ifasına fesat' karıştırılmış olmuyor mu?
* 14 Haziran 2014 tarihinde yapılan '3 yıllık Radyoloji Hizmet Alım İhalesi'nde Kayı Benefit firmasının sunmuş olduğu dosyadaki 'Teknik Şartname Uygunluk Belgesi'nin son 3 sayfası eksik midir değil midir?

TAAHHÜT BAŞKA GELEN BAŞKA
Kayı Benefit firmasının, idareye verdiği taahhütteki cihazlar yerine başka markalar teslim ettiği iddia edildi. İşte taahhüt edilen ve gönderilen görüntüleme cihazları: Tomografi için 3 adet sıfır General Electric (GE) taahhüt edildi, ikisi GE gönderildi, üçüncüsü 5 yaşında Toshiba çıktı. Ultrason için sıfır Toshiba taahhüt edildi, Çin malı ürün geldi. Mamografi için sıfır ürün taahhüt edildi, 2008 model Çin malı çıktı. Kemik yoğunluğu cihazı için sıfır GE taahhüt edildi, 2009 model GE geldi. Skopi için sıfır ürün sözü verildi, 2008 model Siemens marka cihaz gönderildi.

DAVA AÇILMALI
Adana Kamu Hastaneleri Birliği'nin görüntüleme ihalesini, yaklaşık maliyetin yüzde 32 altında teklif vererek aşırı düşük teklif açıklaması kabul edilen Kayı Benefit Healthcare Sağlık Hizmetleri A.Ş. kazandı. Firma hastaneye tamamen yeni, kullanılmamış ürünler gönderme taahhüdünde bulunmasına rağmen, 5-6 yıllık cihazlar gönderdi ve bu şekilde devlet zarara uğratıldı. İhaleyi düzenleyenler ve kazanan firmanın 'ihaleye ve edimin ifasına fesat karıştırdığı' ileri sürüldü. İhalenin hemen iptal edilmesi ve sorumlular hakkında dava açılması gerektiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu skandalı görmediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN