Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana dilenci baskısı altında

Adana'da adım başı rastlanmaya başlanan dilencilerin sayısı her geçen gün artıyor. Zabıta ekipleri her gün operasyon düzenliyor ancak bu yaşanan soruna bir türlü çözüm bulunmuyor

Adana dilenci baskısı altında
Duygu sömürüsü yaparak, insanlardan para toplayan dilenciler, vatandaşın vicdanının sınırını zorlamakta kural tanımıyor. Kavşaklarda kırmızı ışıkta bekleyen sürücülerin araçlarına yaklaşan kadın ve çocuk dilenciler para alabilmek için olmadık duayı ediyor. Para vermemekte direnen sürücüler ise bazen hiç beklemedikleri bir tavırla karşılaşıyor. Kadın ve çocuk dilenciler, sürücülere küfür ediyor, araçları tekmeliyor, zoru gördüğünde de kaçarak uzaklaşıyor. Ülkelerindeki savaş ortamından kaçarak Türkiye'ye sığınan ve çadır kentlerde yaşam süren Suriyelilerin birçoğu da kent merkezinde kalıyor. Maddi sıkıntı çekmeye başlayan Suriyeli misafirlerin kadın ve çocukları dilenci mafyasının eline düşüyor. Ellerine, "Suriyelim. Zor durumdayım. Allah rızası için yardım edin" yazılı kağıt tutuşturulan çocuk ve kadınlar, canları pahasına hareket eden araçların önüne atılıyor, kavşaklarda kırmızı ışıkta bekleyen sürücülerden para istiyor.

KÜFÜR EDİYORLAR

Yasaya göre, küçük yaştaki çocukların çalıştırılması, yollarda kağıt mendil, simit satması yasaklanırken, Adana'da bunlar göz ardı ediliyor. Okul çağındaki çocuklar, su, simit; mendil satıyor, kimi de dileniyor. Sürücülerden para isteyen çocuk dilenciler, vermeyenlere küfür ediyor, araçlarını tekmeliyor, aracından inip kovalamak isteyen sürücüleri görünce de kaçıp oradan uzaklaşıyor. Sürücüler, sayıları her geçen gün artan dilencilerden bıktıklarını dile getiriyor.

"KİMLİK TAŞIMIYORLAR"
Vatandaşı isyan noktasına getiren dilencilerden kenti kurtarmak için Seyhan Zabıta Müdürlüğü ekipleri, sürekli operasyon yapıyor. Zabıta Müdürü Ercan Kandemir, dilencilerin hiç birinin kimlik taşımadığına dikkat çekerek, "Biz de artık emniyet ile işbirliği yaparak parmak izlerini alıyoruz. Buradan şahsın kimliğini tespit edip cezayı yazıyoruz. Yazılan cezalar ödenmediği takdirde yasal faiz işleyerek birikiyor. Bu yüzden şahıslar ceza yazmamız için kimliklerini taşımıyor" dedi.

PARALAR BELEDİYEYE
Operasyonda yakalanan dilencilerin üzerinden çıkan paraların belediyeye gelir olarak aktarıldığını vurgulayan Zabıta Müdürü Kandemir, "Dilenciler için çoğu zaman özel ekipler kuruyoruz. Burada yakaladığımız dilencilerin üzerinde yaptığımız aramalarda çıkan paraları sayarak belediyeye gelir olarak aktarıyoruz. Vatandaşlarımız duygu sömürüsü yaparak para talebinde bulunan bu şahıslara kanmasınlar, para vermesinler" diyerek uyarıda bulundu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana dilenci baskısı altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN