Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AİHM'den kulak patlatma tazminatı

Polisin, kulağını patlattığını ileri süren Mehmet Yerli AİHM'e başvurunca, Türkiye "İşkence yasağı" ihlalinden 12 bin 500 avro tazminat ödemeye mahkum edildi

Giriş Tarihi: 8.12.2014
AİHM'den kulak patlatma tazminatı
'da 2001 yılında korsan CD sattığı iddiasıyla gözaltına alınırken komiser yardımcısı M.T.'nin vurmasıyla sol kulağının patladığını ileri süren Diyarbakırlı Mehmet Yerli (32), Türkiye'deki hak arayışından sonuç alamayınca davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdı. AİHM 13 yıl sonra Türkiye'yi "İşkence yasağı" ihlalinden 12 bin 500 avru tazminat ödemeye mahkum etti. Mehmet Yerli, "13 yıl sonra da olsa haklılığım kanıtlandığı için çok mutluyum" dedi.

DAYAK VE İŞKENCE İDDİASI

Olay, 5 Temmuz 2001 yılında Atatürk Caddesi'nde meydana geldi. İddiaya göre korsan CD satıcılığı yaptığı ileri sürülen Mehmet Yerli ve arkadaşı, polisler tarafından gözaltına alındı. Karakola götürülmek istenen CD satıcısı komiser yardımcısı M.T. tarafından dövüldü ve işlem yapılmadan da serbest bırakıldı. Satıcı, polis hakkında şikayetçi oldu. Hastaneye sevk edilen Yerli'nin kulak zarında yırtık olduğu ancak, ne zaman meydana geldiğinin belli olmadığı bildirildi.

POLİSE DAVA AÇILDI

Savcılık, Valilik soruşturma izni vermeyince şikayetle ilgili takipsizlik kararı verdi. Bu arada Mehmet Yerli'nin avukatı Kemal Derin, müvekkiline Türkiye İnsan Hakları Vakfı Adana Şubesi'nden alternatif rapor aldırdı. Raporda "Sol kulak zarında perforasyon (delinme) ve kanama" olduğu belirtildi. Avukat, takipsizliğe itiraz etti. İtiraz kabul edilince 2002 yılında komiser yardımcısı M.T hakkında "Müessir fiil" suçundan Adana 8. Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

BERAAT'TEN SONRA AİHM

Mahkeme, yurt dışında olan polisin ifadesini 2006 yılında alabildi. Polis, "Gözaltına almadık, karakola götürmedik ve dövmedik" diyerek suçlamayı kabul etmedi. Mahkeme, yüzleştirme yapmak için bu kez de duruşmaya gelmeyen Mehmet Yerli'yi bekledi. Yerli adresinde bulunamayınca mahkeme 2007 yılında polis hakkında "Beraat kararı" verdi. Temyiz edilen davayı Yargıtay, zamanaşımından düşürdü. İç hukuk yolları tükenince dava AİHM'e taşındı.

12 BİN 500 AVRO TAZMİNAT

Yerli'nin avukatı Avukat Kemal Derin, 2010 yılında "İşkence yasağının ihlali, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, adil yargılama" ihlaliyle ilgili Türkiye aleyhine 30 bin maddi, 30 bin manevi olmak üzere tazminat davası açtı. AİHM 4 yıl sonra Türkiye'yi "İşkence yasağını ihlal" suçundan 12 bin 500 euro tazminat ödemeye mahkum etti. Karardan çok mutlu olduğunu söyleyen Mehmet Yerli, "14 yıl sonra da olsa haklı olduğum ortaya çıktı. Adalet yerini buldu"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AİHM'den kulak patlatma tazminatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN