Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi dokuya uygun kentsel dönüşüm

Giriş Tarihi: 9.12.2014
Tarihi dokuya uygun kentsel dönüşüm

Gaziantep Şahinbey Belediyesi tarafından eski Antep'te yapılan kentsel dönüşümle evler tarihi dokuya uygun ve 2 katlı olacak

Şahinbey Belediyesi tarafından uygulanan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında inşasına başlanan Yazıcık Konutları'nın tarihi dokuya uygun olarak hazırlanan projesi göz kamaştırıyor. 5 bölgede devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları ile vatandaşlar için modern yaşam alanları oluşturan Şahinbey Belediyesi, tarihi ve kültürel dokuya da büyük önem veriyor.

PROJE BEĞENİ TOPLADI

Yazıcık Mahallesi'nde kamulaştırması yapıldıktan sonra yıkılan evlerin yerine yapılacak olan Yazıcık Konutlarının inşası başladı. 1-2 katlı olacak şekilde projelendirilen ve Selçuklu mimarisi ile Osmanlı mimarisinden esintilerin hakim olacağı Yazıcık Konutları'nın projesi her kesimden insanın dikkatini çekerek beğeni topluyor.

AĞUSTOSTA TESLİM EDİLECEK
162 konut ve 24 işyerinin yapılacağı Yazıcık Konutları'nın önümüzdeki yıl bitirilmesinin planlandığını söyleyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, konutlarla ilgili bilgiler verdi. Kentsel dönüşüm yaparken tarihi dokuya ve kültürel yapıya özellikle dikkat etiklerini ifade eden Tahmazoğlu, "Kentsel dönüşüm çalışmalarına geçen yıl başlamıştık. 162 adet 1+1, 2+1 ve 3+1 konutların yapımına başladık. Ağustos ayında hak sahiplerine vereceğiz" dedi.

2 KATLI OLACAK

Yıktıkları evlerin briketten yapılmış, oturulacak durumda olmayan derme çatma yapılar olduğunu söyleyen Tahmazoğlu, "Bu konutların yerine 2 katı geçmeyecek şekilde eski mimari yapılarımızdan alıntılarla tarihimizi canlandıracak olan konutlar yapmaya başladık. Amacımız tarihi dokumuzu korumak ve kültürel yapıya uygun konutlar yapmaktır. Yazıcık Konutlarımız şimdiden hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi dokuya uygun kentsel dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN