Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatçıların sorunu çözülmeli

Giriş Tarihi: 14.12.2014
İhracatçıların sorunu çözülmeli

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) tarafından yapılan ortak açıklamada, ihracatı olumsuz etkileyecek düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi talep edildi

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Uğur Ateş ve Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Alican Yamanyılmaz, yeni yasal düzenlemelerin ihracata etkisiyle ilgili düşüncelerini paylaştı. Ateş ve Yamanyılmaz, 'Dahilde İşleme İzin Belgesi' kapatma işlemlerinin İhracatçı Birlikleri'nden alınıp Ekonomi Bakanlığı bölge müdürlüklerine verilmesi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen mevzuat değişikliklerinin ihracata etkilerini ve Doğrudan Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) geri ödemelerinin birliklerden tahsil edilmesi konularını değerlendirdi.

ANLIK DURUMLAR GÖRÜLÜYOR
"Biz ihracatçılar bürokrasiyle mümkünse en az seviyede muhatap olmanın faydalı olduğu kanaatini taşımaktayız" diyen Ateş ve Yamanyılmaz şöyle konuştu: Bize, DİİB kapatma hizmetini en doğru, en hızlı şekilde ve en az bürokrasiyle verebilecek yegâne kuruluşun İhracatçı Birlikleri olduğuna inanmaktayız. Kaldı ki DİİB kapatma işlemlerinde işin yasal çerçevesini, yani mevzuatını hazırlayan zaten Bakanlık'tır. Her türlü ihtilaf ve problemlerde yegâne çözüm ve karar mercii de kendileridir. Birliklerden alınan aylık raporlar ile her birliğin durumu net olarak görülebildiği gibi, DIR Otomasyon Sistemi sayesinde istenilmesi halinde anlık durumlar da açıkça görülebilmektedir.

GELECEĞE DAİR KARAMSARIM

Türkiye'nin 2023'de 500 milyar dolar ihracat hedefinin olduğunu ancak yeni düzenlemelerle 300 milyar doların ancak yakalanabileceğini iddia eden Ali Uğur Ateş "Ben bir işadamı olarak artık geleceğe dair karamsar bir durumdayım. Yapılan düzenlemeler bankaların işine yarayacak" dedi. AKİB adına hazırlanan bildiriyi okuyan Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz da, 66 ihracatçı birliğinin yeni düzenlemelerden muztarip olduğunu söyledi. Yamanyılmaz, AKİB olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerin tekrar gözden geçirilmesini sağlamak amacıyla ilgili mercilerde girişimlerde bulunduklarını ve olumlu sonuçlanmasını temenni ettiklerini söyledi.

EK MALİYETLER GELİYOR

Ateş ve Yamanyılmaz'ın açıklaması şöyle devam etti: Son dönemde, milletimizin sağlığını tehlikeye sokacak, kaçak veya zehirli ürünlerle ilgili cezai işlemlerin uygulanması amacıyla yeni düzenlemelerin geliştirilmesi gerekliliğine inanmaktayız. Ancak, düzenleme dürüst ve ilkeli firma sahiplerini mağdur etmeyecek şekilde, Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği sisteminin denetim ve onay mekanizmalarının güçlendirilmesi şeklinde olmalıdır. Diğer taraftan, (A) tipi gümrüklü genel antrepolardaki götürü teminat ve indirimli teminat sistemi kaldırılmış olup, yeni uygulamayla antrepoya alınacak her parti mal için gümrük vergilerinin tümünü kapsayacak miktarda teminat verilmesi esası getirilmiştir. Bu uygulamanın yansımaları sadece antrepo işleticilerine olmayacak, antrepoya ithalat eşyalarını koyacak firma sahiplerine de ek maliyet getirecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçıların sorunu çözülmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN