Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boyundan büyük işler yapan belediye: PAYAS

Belde olduğu günlerden bu yana 4 dönemdir Payas'ın belediye başkanlığını yapan Bekir Altan, samimiyeti, cesareti ve doğru projeleri sayesinde vatandaşların desteğini arkasında hissediyor

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Boyundan büyük işler yapan belediye: PAYAS
Geçtiğimiz yerel seçime kadar Hatay'a bağlı küçük bir belde olarak bilinen ancak barındırdığı potansiyel ve kültür mirası ile her an patlamaya hazır olan Payas, ilçe olduktan sonra kabuğunu kırmaya başladı. Henüz bir belde belediyesi iken Mimar Sinan'ın, 1574'te sadrazam Sokullu Mehmet Paşa adına yaptığı külliyeyi 7 milyon lira harcayıp restore ettirerek dikkatleri üzerine çeken, ödüller alan Başkan Bekir Altan, toplumun alışık olduğu belediye başkanı kalıplarını kırarak herkese ulaşıyor. Makamına gelen kimseyi geri çevirmeyen, konuklarını kapıya kadar uğurlayan Altan, ziyaretçilerden fırsat bulup belediye hizmetlerini yerine getirebilmek için soluğu sahada alıyor.

"GÖNÜLLER YAPTIM"
1999'dan beri belediye başkanı olan Altan, 4 dönem üst üste seçilmesinin sırrını samimiyete bağlıyor. Birçok belediyede 'yer altına yatırım yapan akıllı bir başkan değildir. İmar uygulaması yapan başkan seçim kaybeder' anlayışının hakim olduğunu kaydeden Bekir Altan, "İmar uygulama yaparak 4 dönemdir başkan seçiliyorum. Bize gelenler, 'Benim de arazimde imar uygulama yap' diyor. Önceki başkan imar uygulama yaparak can yaktı, ben imar uygulama yaparak gönüller yaptım. Önce şehri cilalamadık; altyapıya önem verdik, şebekeleri yeniledik. Bütün şehrimize kanalizasyon sistemi döşediğimiz gibi atık suların tamamını arıtacak 2 tane arıtma tesis yaptık. 39 bin kişilik ilçemize, 300 bin kişiye yetecek kadar su getirdik. Vatandaşımız Amanos Dağları'nın kaynak sularından içiyor" dedi.

2 ARITMA TESİSİ ÇALIŞIYOR
"Payas'ta 1 metreküp suyumuz ne denizi ne dereleri ne tabiatı kirletiyor" diyerek iddialı bir söylemde bulunan Belediye Başkanı Bekir Altan, bu savının altını şu cümlelerle dolduruyor: Son Büyükşehir Yasası'ndan önce Hatay'da il, ilçe ve belde olarak 67 tane belediye vardı. 4 tane de arıtma tesisi vardı. 1'i Antakya'da, 1'i İskenderun'da, 2'si de Payas'ta. Evet, 64 belediyenin arıtma tesis yokken, bizim 2 tane var. Birçok büyükşehir belediyesinin dahi arıtma tesisi bugün doğru dürüst çalışmazken bizim 100 bin kişi kapasiteli 2 arıtma tesisimiz atık suları temizliyor. 1 metreküp atık suyumuz kirlilik yapmıyor. Bugün onları Büyükşehir'e gelin ettik.

HER SOKAKTA ÇALIŞMA VAR

Kentin altyapısını tamamladıktan sonra üstyapıya yöneldiklerini ifade eden Bekir Altan, "Şimdi Payas'ı gezin, çalışma olmayan sokak yok gibi. Evet bu hizmetler geçici rahatsızlıklar verebilir ancak Payas'ın geleceği için şart. Yepyeni bir ilçe inşa ediyoruz. 4 milyon metrekare yol yaptık. 10 metre genişliğinde 400 km yol demektir bu. Bunun yanında peyzaj için büyük emek harcadık. 2010-2014 yılları arasında damlama sulama sistemi kurulması için 82 bin metre boru döşedik. Son iki yılda 300 bine yakın ağaç, çalı ve mevsimlik çiçek diktik. Sahil yürüyüş yolunu yeniden canlandırdık. Yürüyüş yolları, dinlenme alanları için banklar, spor aletleri, aydınlatma elemanları oluşturduk" diye konuştu.

"BULDUĞUMUZ YERE YAPIYORUZ"
AB standartlarında kişi başı 15-19 metrekare yeşil alan düştüğünü belirten ve Türkiye'de de 11 metrekare yeşil alanın makul sayıldığını dile getiren Altan, "Payas'ta kişi başı yeşil alan miktarı 27 metrekaredir. Başkan olduğumda numunelik bir park vardı ilçede. Bugün yapılan park sayısını ben de bilmiyorum. Her gün bir yerlerde park yapılıyor. Personelimin bu konuda bana sormasına gerek yok. 'Uygun yere park yapın' talimatı verdim. Yemyeşil bir ilçeyiz. Sanayinin olumsuzluğunu ancak yeşillendirmeyle ortadan kaldırıyoruz. Her yıl binlerce fidan dikiyoruz öğrencilerle, vatandaşlarla. Bu sayede çevreci belediye ödülü aldık, imar ödülünü cesaretle uygulayan belediye ödülü aldık" şeklinde konuştu.

TÜRK YURDU PARKI

Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları'nda Payas'a şehircilik ödülü getiren Türk Yurdu Parkı ve Türk Evi, Karbeyaz Mahallesi'nde 15 bin 500 metrekarelik bir alanda kurularak kullanıma açıldı. Selçuklu mimarisinden esinlenerek projelendirilen parkın peyzajında, 39 ağaç türü ve 31 çalı türünden 172 adet ağaç ve 2 bin 119 çalı kullanıldı. İçinde basketbol sahası, spor aletleri, yürüyüş yolu, koşu parkuru, fitness alanları, fıskiye, çocuk oyun alanları, dinlenme alanları, süs havuzu bulunan Türk Yurdu Parkı, Payaslılar için vazgeçilmez buluşma noktalarından biri haline geldi.

YAŞLILAR KÖŞKÜ PROJESİ
Geçmişe saygıyla geleceğe hizmet etmeyi amaçlayan Payas Belediyesi, Yaşlılar Köşkü ile onların daha iyi koşullarda yaşamasını amaçlıyor. Belediye Başkanı Bekir Altan, "Köşkümüz bir huzur evi değil, yaşlılarımızın ikinci baharını yaşayacağı bir yuva olacak. Yaşlılarımız, burada ziyaretçilerini kabul edecek, genç nesillerle buluşacak, özel aktiviteler yapacak. Her sabah evlerinden alınıp akşam bırakılacaklar. Müzik ve resim atölyeleri, kütüphane, spor ve sağlık odaları ile kaliteli zamanlar geçirecekler. İnşaatı devam eden projemiz kısa süre sonra hayata geçecek" dedi.

AMANOS TÜNELLERİ
Hatay ve çevre illere ekonomik katkı sağlayacak olan Amanos Tünelleri, Payas'ı Hassa'ya bağlayacak. Tüneller sayesinde ulaşım daha kolay ve hızlı olacak. Tüneller çevresinde kurulacak olan organize sanayi bölgesi ile bölgeye ekonomik canlanmanın gelmesi bekleniyor.

TELEFERİK PROJESİ
Deniz ve yayla turizmini birleştirmeyi amaçlayan projede vatandaşlar Sincan Yaylası, Payas Şelalesi, Damlataş Mağarası, Meryem Ana Suyu gibi birbirinden özel merkezlere teleferikle ulaşma imkanına sahip olacak.

BEKİR ALTAN KİMDİR
1968 yılında o zamanlar Adana'ya bağlı olan Dörtyol ilçesinde dünyaya gelen Bekir Altan, ilk ve orta öğretimini Payas'ta tamamladı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ni bitirerek öğretmenliğe başladı. Payas 100. Yıl İlköğretim Okulu'nda müdür olarak görev yaparken elini taşın altına koymaya karar veren Altan, görevinden istifa ederek 1999 yerel seçiminde belediye başkan adayı oldu. İlk seçimini kazanan Bekir Altan, 4 dönemdir belediye başkanlığı görevini sürdürüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boyundan büyük işler yapan belediye: PAYAS
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN