Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Narenciye her yönden darbe üstüne darbe yiyor

Çukurova'nın önemli gelir kaynaklarından narenciyede, Ortadoğu olayları ve Rusya'daki develüasyonun sıkıntısı yaşanıyor. Rastgele ağaç dikimi yapılması da bir başka sorun

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Narenciye her yönden darbe üstüne darbe yiyor
Adana tarımının önemli kalemlerinden birini oluşturan narenciyede bu sezon sorunlar dört bir yandan çiftçiyi sardı. Bir yandan Suriye ve Irak'taki kargaşa nedeniyle bu ülkelere ihracatta büyük düşüşler yaşanırken, özellikle portakal ve mandalinada ürünlerin birçoğu dalında kalıyor. İç pazardan da umduğunu bulamayan sektör, diğer yandan plansızca narenciye bahçeleri oluşturulmasından kaynaklanan orta ve uzun vadeli bir sorunla karşı karşıya.

IRAK'TA SORUN ÇOK

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Cahit İncefikir, Adana narenciyesinin en çok ihraç edildiği ülkelerden biri olan Irak'ın Zaho kentine geçmiş yıllarda günde yaklaşık 100 TIR dolusu narenciye gönderilirken, bu yıl sayının 20 civarında olduğunu söyledi. İncefikir, Irak'a ürün gönderirken güvenlik, haraç ve rüşvet gibi sorunlarla da boğuşulduğunu belirterek "Irak'a ihracattaki düşüş, bu sezon sektöre en ağır darbe oldu" diye konuştu.

RUBLE'NİN DEĞERİ DÜŞTÜ
İncefikir diğer yandan Rusya'da da develüasyondan kaynaklı yeni bir sorun yaşandığını kaydetti. Rusya'daki develüasyon yüzünden ihracatçının alım satımda zarar ettiğini kaydeden İncefikir, "Daha önce 1 dolar 30 ruble ediyorken, şimdi 55 rubleye çıktı. Bundan etkilenen, darbe yiyen ihracatçı, Rusya için mal almaktan imtina ediyor. Şu anda Rusya'ya yapılan narenciye ihracatında yıl başından bu yana en az yüzde 15 düşüş var. Bu çok büyük bir oran" dedi.

SADECE SATILACAK TÜRLER DİKİLMELİ
Cahit İncefikir, narenciyede orta ve uzun vadede sektörü olumsuz etkileyecek, hatta şimdiden zararları görülen bir başka sorunun ise plansızca narenciye dikimi yapılması olduğunu söyledi. Narenciyeye uygun olmayan arazilere bile bahçe kurulduğunu kaydeden İncefikir, "Çiftçi bilinçli davranmalı. Hem teknik olarak uzmanlara danışarak dikim yapmalı, hem de dünya piyasalarında satışı kolay cinsleri tercih etmeli" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narenciye her yönden darbe üstüne darbe yiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN