Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancıların tercihi ÇÜ laboratuvarları

Giriş Tarihi: 17.12.2014
Yabancıların tercihi ÇÜ laboratuvarları
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü bünyesindeki laboratuvarlar yabancı araştırmacıların tercih ettiği yerler haline geldi. Yabancı uyruklu öğrenciler ülkelerindeki üniversitelerde yapamadıkları bazı özel toprak, bitki analiz ve araştırmalarını tamamlamak, akademik bilimsel bilgi ve görgülerini artırmak amacıyla Çukurova Üniversitesi'ne geliyor. Prof. Dr. İbrahim Ortaş, uluslararası alanda Çukurova Üniversitesi'nde yapılan mikoriza (Bazı bitkilerin kökleriyle ortak yaşam, simbioz ilişkisi geliştirmiş olan mantarlara verilen isim) çalışmaları konusunda bilgi edinmek üzere araştırmacı olarak birçok yabancı öğrencinin de geldiğini söyledi.

6 IRAKLI ÖĞRENCİ GELDİ

Prof. Dr. Ortaş şöyle devam etti: "Bu yıl Irak'ın değişik üniversitelerinden 6 araştırma öğrencisi laboratuvarımızda toprak, bitki ve kimi ileri analizler konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Son iki yıldır bir Japon araştırma grubu ülkemizde bir ilk olan çakılı denemelerden toprak örneği alarak analiz yapıyor. Ortak araştırma çerçevesinde Belçika ve Amerikalı araştırıcılarla da çakılı denemeler üzerinde çalışmaktayız. Bölümümüzün araştırma alanında şu anda sekiz adet sürekli çakılı denemeleri bulunuyor ve bu denmelerle tarım tekniklerimizin toprak ve çevre üzerindeki etkileri bütünsellik içinde incelenmektedir."

ABD'DE BİLE YOK

Prof. Dr. Ortaş ayrıca ABD Ohio Stata Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refiq İslam'ın Amerikan hükümetinin en prestijli bursu olan Fulbright ile Çukurova Üniversitesi'ne gelerek kök biyolojisi ve toprak kalitesi laboratuvarında misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Prof. Refiq İslam da "Amerika'daki laboratuvarda bile bulunmayan ekipmana ve alt yapıya sahip ortama neden dışarıdan ilgilinin olduğunu daha iyi anlıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancıların tercihi ÇÜ laboratuvarları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN