Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortadoğu'daki savaş Hkü'de konuş

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin (HKÜ) düzenlediği Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili sempozyumda NATO Eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen konuşacak

Giriş Tarihi: 18.12.2014
Ortadoğu'daki savaş Hkü'de konuş
Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) tarafından 19-20 Aralık 2014 tarihlerinde "Ortadoğu'da Barış: Oyuncular, Sorunlar ve Çözüm Arayışları Sempozyumu" gerçekleştirilecek. Açılışı Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tarafından yapılacak olan sempozyuma, aralarında NATO Eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in de yer aldığı dünyaca tanınmış Ortadoğu uzmanları, akademisyenler, uluslararası alanda bilinen sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılacak. Sempozyumun açılış konuşmasını Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, NATO Eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hasan Kalyoncu ve HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz yapacak.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ
Üniversite bünyesinde kurulan Ortadoğu Araştırmaları Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşecek sempozyum, Ortadoğu'da yaşanmakta olan siyasi ve toplumsal krizler ile çatışmaların nedenlerini anlamayı ve çözüm önerileri sunmayı hedefliyor. Sempozyumun 19 Aralık 2014 Cuma günü düzenlenecek ilk oturumunun konusu "Bugün Ortadoğu'da neler oluyor". A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün moderatörlüğünü yapacağı oturumunda Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve 2009-2014 yıllarında NATO Genel Sekreteri olarak görev yapan Anders Fogh Rasmussen konuşacak. Suriye kampının ziyaret edilmesinden sonra oturumun ikinci bölümünde NATO Eski Genel Sekreteri Rasmussen'in dışında Prof. Dr. Beril Dedeoğlu ile Uluslarası Kriz Grubu Mısır, Irak, Lübnan ve Suriye Direktörü Peter Harling konuşmacı olarak katılacak.

BARIŞA KATKI OLMASI İÇİN
Sempozyumla ilgili bilgi veren HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, "Atlas Okyanusu'ndan başlayan ve Hint Okyanusu'na kadar devam eden Ortadoğu bölgesi asırlar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Avrupa, Asya ve Afrika'yı birbirine bağlayan bir kavşak olmasının avantajıyla gerek zengin bir ticaretin gerekse kültürün beşiği haline gelmiştir. Ancak günümüzde yaşanan mezhepsel ve etnik çatışmalar Ortadoğu'yu sahip olduğu bu zengin kimliğinden uzaklaştırarak savaş, yoksulluk, açlık ve sefalete sürükledi. Çatışmaları azaltmak ve sorunlara etkin çözüm önerileri geliştirebilmek için devletlerle, kurumlarla, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte uluslararası işbirliklerine ihtiyaç olduğu açıktır. Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Ortadoğu Araştırmaları Merkezi olarak gerçekleştirdiğimiz Ortadoğu'da Barış: Aktörler, Sorunlar ve Çözüm Arayışları Sempozyumu'nun bu sorulara cevap bularak, bölgedeki olası huzur ve kalıcı barışa katkı sunacağını ümit ederiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu'daki savaş Hkü'de konuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN