Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık harcamalarının üçte biri ilaca gidiyor

Giriş Tarihi: 20.12.2014
Sağlık harcamalarının üçte biri ilaca gidiyor

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, sağlık harcamalarının yaklaşık üçte birini ilaçların oluşturduğunu söyledi

Adana İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen panelde 'akılcı ilaç kullanımı' konusu tartışıldı. Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen ve moderatörlüğünü hastane başhekimi Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan'ın yaptığı panele Doç. Dr. Ümit Çelik, Uzm. Dr. Bedia Mutay Suntur ve Uzm. Dr. Havva Kubat konuşmacı olarak katıldı.

ANTİBİYOTİK İLK SIRADA

Akılcı ilaç kullanımı denilince ilk olarak akla antibiyotiklerin geldiğini belirten Arıkan, "Adana genelinde farkındalığı ve bilinç düzeyini arttırmak için böyle bir toplantı düzenledik. Sağlık harcamalarımızın yaklaşık üçte birini ilaçlar oluşturmaktadır. Bunun da yaklaşık yarısına yakını antibiyotiklerdir. Akılcı ilaç kullanımı, tüm dünyanın gereksiz ilaç kullanımı konusunda harekete geçtiği bir konudur" dedi.

PERFORMANS PUANI SİSTEMİ

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2015'te ilaç kullanımının 2 milyon 89 bin kutuya çıkmasının beklendiğini açıklayan Prof. Dr. Arıkan, "Gereksiz ve düzeysiz ilaç kullanımını önlemek amacıyla geçtiğimiz yıllarda akılcı ilaç kullanımı kampanyasını başlatan bakanlık, önümüzdeki yıl daha net tedbirler almayı planlamaktadır. Bunlardan biri de akılcı ilaç kullanımı ilkelerine göre reçete yazan doktorlara performans puanı verilmesidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık harcamalarının üçte biri ilaca gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN