Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kavak: Zor anlar yaşanıyor

Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak sektörün içinde bulunduğu durumu özetlerken "Can çekişiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 21.12.2014
Kavak: Zor anlar yaşanıyor
Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak yazılı açıklama yaparak son günlerde girdiği darboğaza dikkat çekti. Açıklamasına "Yaş meyve ve sebze sektörü can çekişiyor" diye başlayan Ali Kavak, son dönemde ihracatçının ürünlerini Rusya'da büyük zararlarla satmak zorunda kaldığını belirtti.

AMBARGO FİYATLARI ETKİLEMİŞTİ

Rusya'nın Avrupa Birliği üyesi ülkelerden yaş meyve sebze alımını durdurmasıyla, Türkiye'de gerek üretici gerek ihracatçı bazında yüksek beklentiler oluştuğunu ve ürün alım fiyatlarının yükseldiğini belirten Ali Kavak, "Ancak arz ve talep dengesinin bozulması ve diğer tedarikçi ülkelerden Rusya pazarına beklentilerimizin çok üzerinde ürün arzının gerçekleşmesi sebebi ile ihracatçılarımız yüksek fiyatlarla aldığı ürünleri Rusya pazarında büyük zararlarla satmak zorunda kalmıştır" dedi.

RUBLE'NİN DEĞERİ ERİDİ

Diğer taraftan Rusya'nın para birimi Ruble'nin ambargo sonrası yüzde 60'lara varan oranlarda değer kaybetmesinin ihracatçının alacaklarını erittiğini vurgulayan Kavak şöyle devam etti: "Özetle 3 ay önce 38 Ruble'ye karşılık 1 USD alırken, şu anda ancak 80 Ruble'ye 1 USD alınmaktadır. Ambargo vesilesi ile Avrupa Birliği üye ülkelerinin ürünlerini yine Avrupa Birliği sınırlarında satmak durumunda kalması, AB pazarında da ticaretimizi baltalamıştır. Öte yandan Türkiye için önemli pazar konumundaki ülkelerde, Ortadoğu'da, özellikle Irak'ta ve Ukrayna'da yaşanan ekonomik ve siyasi karışıklıklar da ihracatı olumsuz etkilemektedir."

ACİL ÖNLEM ALINMALI

Kava, açıklamasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi: "İhracatımızda önemi göz ardı edilemeyecek bir paya sahip ve Türkiye'nin istihdam kaynağı olan, yarattığı iş hacmi ile birlikte ülke ekonomisine sağladığı faydaları çok büyük olan yaş meyve sebze sektörümüz ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Bu çerçevede pazarlardaki devamlılığımızın sürdürülebilmesi ve oluşan olumsuz şartların sektörün geleceği göz önünde bulundurularak hafifletilebilmesi, yaş meyve sebze ihracatçılarımızın uğradıkları zararların bir nebze olsun telafisinin sağlanabilmesini teminen acilen önlem alınması gerekmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kavak: Zor anlar yaşanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN