Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HKÜ'lü gençler barışı sorguladı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde düzenlenen ve büyük ilgi gören sempozyumda Ortadoğu'daki savaşın sona ermesi, barış görüşmeleri ve yapılması gereken konular tek tek masaya yatırıldı

Giriş Tarihi: 22.12.2014
HKÜ'lü gençler barışı sorguladı
Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde düzenlenen ve iki gün süren "Ortadoğu'da Barış, Aktörler, Sorunlar ve Çözüm Arayışları Sempozyumu" sona erdi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in de konuşmacı olarak katıldığı sempozyumda sunulan bildirilerin kitap haline getirileceği bildirildi. Sempozyumun çok başarıl�� geçtiğini söyleyen HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, "Üniversite gençliğimizin Ortadoğu'da barışın sağlanması konusundaki istekleri, arzuları ve bu konudaki çözüme dönük fikirleri gelecek açısından umut vericiydi. Ortadoğu Barış Kulübü'ne kuran gençlerimizin çabaları barışa dönük çalışmalar için önemli olacak. Sempozyumda emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi. Sempozyuma katılan konuklar, HKÜ Oditoryumu önünde Ortadoğu'da barış için güvercin uçurdu.

DÜNYA DENGEDE OLMALI

Sempozyumun ilk günü Türk vatandaşı olan Suriyeli piyanist Tambi Asad Cimuk'un piyano dinletisi ile başladı. Daha hayatının baharında olan genç Cimuk'un muhteşem resitali izleyenleri büyüledi. HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un açılış konuşmalarından sonra A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün moderatörlüğünde "Bugün Ortadoğu'da neler oluyor" konulu oturum yapıldı. Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ortadoğu'da barışın sağlanmasının dünya barışı anlamına geldiğini belirterek, "Burada barış olmadan dünyada barış olması mümkün değildir. Dünya dengede değilse burada daha fazla kan ve gözyaşı, zulüm olur" diye konuştu. Bu bölümde öğrenciler konuşmacılara Türkçe ve İngilizce sorular sordu. Rasmussen, öğrencileri çok donanımlı buldu.

ÖĞRENCİLER İLGİ GÖSTERDİ
Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Uluslararası Kriz Grubu, Mısır, Irak, Lübnan ve Suriye Direktörü Peter Harling ile Rasmussen'in konuşmacı olduğu ikinci bölümün moderatörlüğünü yine Murat Aygün yaptı. Sempozyumun ikinci gününde, HKÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen'in moderatörlüğünde "Tarihsel Süreçte Ortadoğu Krizinin Siyasi ve Sosyal Nedenleri" konulu oturum yapıldı. Adından, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun'un moderatör olduğu "Ortadoğu Krizinin Çözümüne Yönelik Yöntem Arayışı ve Öneriler" bölüm gerçekleştirildi. HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu tarafından Rasmussen ve Kurtulmuş'a günün anısına teşekkür plaketi verildi. Sempozyumun her iki günkü programına öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

ÇÖZÜM MODELLERİ SUNULDU
Ortadoğu'daki barışın sağlanması konusunda üniversitemizdeki gençlerimizin de etkin olacağının göstergesiydi. Artık barışı gençlerle konuşuyoruz. Çözümü dayatan ve diretenler gençler olmaya başladı" dedi. Sempozyuma Ortadoğu sorunları için önemli çözüm modellerinin geldiğini söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, "Artık Ortadoğu Araştırma Merkezi'mizin bilimsel akademik bir alt yapısı var. Bir de gençlerimizin daha aktif olduğu Ortadoğu Barış Kulübümüz var. Gençler de buna sahip çıkacak ve bu şekilde sürekli tekrarlanan bir aktivasyon haline gelecek. Buradaki konuşmaları kitapçık halinde getirip kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HKÜ'lü gençler barışı sorguladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN