Bilim ve yargı dünyası Adli Tıp'ta buluştu

Giriş Tarihi: 24.12.2014
Bilim ve yargı dünyası Adli Tıp'ta buluştu
Adana Cumhuriyet savcıları ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyelerinin buluştuğu toplantıda, Adli Tıp ve yargı işbirliği değerlendirildi. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, "Uyuşturucu ve suçlarla mücadelede Adana'da iş birliği ve sinerjiye ihtiyaç var. Öğretim üyelerimizin katkısıyla bu alanda motivasyon oluşturabiliriz" dedi. ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Hipokrat Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya Adana Adliyesi'nde görevli Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri ile yaklaşık 100 Cumhuriyet savcısı katıldı.

SİNERJİ GEREKİYOR

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Çukurova Üniversitesi'nin akademik kadro ve bilimsel çalışmalarla bölgenin ve ülkenin köklü üniversitelerinin başında geldiğini belirerek "Adana Adliyemiz de iş yükü potansiyeli ve kadrosu itibariyle ülkemizin büyük adliyeleri arasında yer alıyor. Üniversite-toplum, üniversite- kamu sektörü ve üniversite -yargı işbirliği gerçekten apayrı bir öneme haiz. Bilirkişilik noktasında Adli Tıp Anabilim Dalı başkanlığından alacağımız çok katkılar olduğunu düşünüyorum. Kriminal laboratuvarlar, olay yeri inceleme birimleri ve anabilim dalımızın branşları itibariyle yapacağımız çok yönlü işbirliği var. Ayrıca uyuşturucu ve suçlarla mücadelede Adana'da iş birliği ve sinerjiye ihtiyaç var. Öğretim üyelerinin katkısıyla bu konuda motivasyon oluşturabiliriz" dedi.

EN DOĞRUSUNU YAPMALIYIZ

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Özcengiz de yargı mensuplarını ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, "Hukuk bilimin tüm araçlarını kullanmakla mükellefse bunu en doğru şekilde sağlamalıyız. Bizim işbirliğimizin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum ve süreklilik kazanacağı inancında olduğumu belirtmek istiyorum" dedi. Etkinliğin moderatörlüğünü de üstlenen ÇÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Korkut Gülmen, adli tıbbın tarihi gelişimini anlatıp, şu anki çalışma koşulları hakkında bilgi vererek, "1997 yılından beri dünya adli tıp ve bilimleri referans laboratuvarları listesinde Türkiye adına yer alan yegane laboratuvar ve bilim dalı ÇÜ Adli Tıp Anabilim Dalı'dır. Adeta enstitü gibi çalışmaktayız. Hukuk ve adalet hizmetini sürdüren hakim, Cumhuriyet savcısı, avukat dostlarımızla bir arada, iletişim halinde olma ve hukukun tecellisi için üzerimize düşenleri yapma gayretindeyiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim ve yargı dünyası Adli Tıp'ta buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN