Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarsus dosyası Ak Saray'da

Tarsus TSO Başkanı Ruhi Koçak tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan raporda kentin sorunları, çözüm yolları ve ekonomik yapısıyla ilgili bilgiler yer alıyor

Giriş Tarihi: 24.12.2014
Tarsus dosyası Ak Saray'da
Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, TOBB Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve OECD İş ve Sanayi Komitesi TOBB Temsilcisi H. Ruhi Koçak, 'hayırlı olsun' ziyareti ve TOBB istişare toplantısı için gittikleri Ak Saray'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımıza Tarsus halkının selam ve sevgilerini ilettim. Bölgemiz yaşayanlarının büyük umutlarla beklediği yatırımların durmamasını istedim. Bu konuda hazırladığımız bir rapor dosyasını kendisine takdim ettim. İlgileneceğini söyledi. İlçemiz adına umutlandım" dedi.

YENİDEN İHALE EDİLECEK

Başkan Koçak, Sahil Bandı Projesi'nde altyapı yetersizliği ve ulaşımla ilgili yol kamulaştırma işlemlerinin uzaması; buna çözüm olarak acil kamulaştırma kararı alınması gerektiğini belirterek, "Zaman aşımı nedeniyle bakanlığın tüm tahsisleri iptal etmesinin yarattığı şaşkınlığı anlattık. Çukurova Havalimanı Projesi'nde ise üstlenici firmanın mali sorunları nedeniyle çalışmaların tamamen durduğunu ve havalimanı arazisinin hazineye geçtiğini ve bir kaos ortamı yaşandığını ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımız, her iki dev projeyi de yakından takip ettiğini, Sahil Bandı ve Çukurova Havalimanı Projesi'nin yeniden ihaleye çıkacağını söyledi. Bu bizi çok mutlu etti" diye konuştu.

BAKAN ÇELİK BİLGİ SAHİBİ
Ankara'dan dönüşünde uçakta karşılaştıkları Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e de yaşadıkları sıkıntıları aktardığını belirten Başkan Koçak, genel sorunlarla ilgili şunları anlattı: Tarsus'un en önemli meselelerinden biri de ilçede 5 yıldızlı otellerin bulunmaması. Yerli ve yabancı turistler otobüslerle geliyor ancak konaklayacak otel olmayınca geri gidiyor. Eğer bakanlığımız bu konuda yatırımcıyı teşvik eder, arsa tahsisi konusunda kolaylıklar sa��lanırsa 5 yıldızlı oteller gelebilir. Turizm altyapısı olan bir yerin üst yapısı olmayınca turizmden beklenen pasta alınamıyor.

TARIMA DAYALI SANAYİ
Başkan Ruhi Koçak, Tarsus'un diğer sıkıntılarından birinin de işsizlik olduğunu vurguladı. Eski sanayi şirketlerinin birçoğunun kapanmasıyla ciddi bir işsizlik sorununun ilçenin kamburu haline geldiğini ifade eden Koçak şöyle dedi: Organize Sanayi de Mersin'e bağlanınca Tarsus'un işsizliği giderek arttı. Burada tarıma dayalı bir sanayi oluşmasını istiyoruz. Çünkü bölgemizin olmazsa olmazıdır tarıma dayalı sanayi. Eğer bu yönde yatırımlar artar, teşvikler çoğalır tarıma dayali sanayi kurulursa en başta kanayan yaramız olan işsizlik azalır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarsus dosyası Ak Saray'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN