Doktor Ay: Aşırı endişeye dikkat

Giriş Tarihi: 25.12.2014
Doktor Ay: Aşırı endişeye dikkat
Özel Primer Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doktor Mustafa Ay, Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) olan kişilerde "sürekli, aşırı ve durumla uygun olmayan bir endişe durumu" olduğunu, bunun kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebileceğini hatta olağan yaşam etkinliklerini sürdürmesini engelleyebileceğini söyledi.

ENDİŞE HALİ HER GÜN

YAB'da aşırı endişe ve kaygının genellikle sağlık, aile, para ya da iş gibi konularla ilgili oluğunu belirten Dr. Ay, "Denetlenemez nitelikte olan endişe hali en az altı ay boyunca hemen her gün vardır ve gün boyunca sürer. YAB'nun yaşam boyu görülme sıklığı yüzde 5-6'dır. Başka bir deyişle, her 100 kişiden 5-6'sı yaşamlarının herhangi bir zamanın da bu rahatsızlığı yaşayabilir. Yaşla birlikte kaygı duyarlılığı artar. YAB yaşlılıkta en sık görülen anksiyete bozukluğudur" dedi.

KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ

YAB'da ilk yapılması gerekenin bir psikiyatri uzmanına başvurmak olduğunu söyleyen Dr. Mustafa Ay, "İlk başvuruda kapsamlı bir psikiyatrik değerlendirmenin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı incelemeler yapılacaktır. Tedavi gören YAB'lı hastaların çoğunluğu tedaviden yarar görür. Psikoterapi ya da ilaç tedavileri uygulanabilir. Hangi tür tedavinin size uygun olabileceğine doktorunuzla birlikte karar vermek yerinde olacaktır. Bir kişi için uygun olan bir tedavi, diğeri için uygun olmayabilir" diye konuştu .
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktor Ay: Aşırı endişeye dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN