Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onurlu direnişin adı: Gaziantep

Tarihin farklı dönemlerinde büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan Gaziantep, Fransız işgaline karşı verdiği destansı direnişle Kurtuluş Savaşı'nın fitilini ateşlemişti

Giriş Tarihi: 25.12.2014
Onurlu direnişin adı: Gaziantep
Düşman işgali karşısında 1 Nisan 1920´de başlayan Antep savunması 11 ay sürdükten sonra açlık yüzünden sona erdi. 6 binden fazla Antepli'nin şehit olduğu bu olağanüstü savunma sonunda TBMM, 6 Şubat 1921 tarihli toplantısında Antep´e "Gazi" unvanını verdi. 15 Mart 1921 tarihinde Londra'da Türk Dışişleri Bakanı ve Fransız delegasyonu Antep, Adana ve çevresinin Türklere geri verilmesi konusunda anlaştı. Bu antlaşma Ankara Antlaşması ile son şeklini aldı ve 25 Aralık 1921´de son Fransız askeri Antep'ten ayrıldı. Şehirleri uğruna şehit ve gazi olan insanları unutmayan vefakar Gaziantepliler, bugün şehit ve gazileri için birçok değeri ortaya koydu. İşte bunlardan bazıları:

KAHRAMANLIK MÜZESİ

Tarihin destanlaşan olayları arasında önemli yeri olan Antep Savunması'nda Antep halkı, kadını, erkeği, çocuğu, genci ve yaşlısıyla büyük bir mücadele örneği gösterdi. Gaziantepliler 6 bin 317 evladını şehit vererek hiçbir yerden yardım ve destek almadan "Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum" inancıyla Gaziantep'i düşman işgalinden kurtardı. Bu kahramanlığı anlatmak için, Gaziantep Kalesi içinde 180 metre uzunluğundaki galeri, "Gaziantep Savunması Kahramanlık Panorama Müzesi" olarak düzenlendi. Müzede Gaziantep Savunması; 62 adet heykel, 37 adet yüksek kabartma rölyef, 13 adet büst, 130 adet portre, haritalar, krokiler ve bilgi panoları ile anlatılıyor. Belgesel niteliğinde kurgulanmış olan film ise 16 adet plazma ile sunuluyor. Müze özel bir aydınlatma ve ses efekti ile desteklenmiş durumda.

ATATÜRK ANI MÜZESİ

Büyükşehir tarafından hizmete açılan "Atatürk Anı Müzesi" Mustafa Kemal Atatürk'ün nüfusa kayıtlı olduğu Bey Mahallesi'nde bulunan geleneksel Antep Evi'nde hizmet veriyor. İki katlı müzenin teşhir alanı; açık alanda 220 metrekare, kapalı alanda ise 400 metrekareden oluşuyor. Müzede, Atatürk'ün hayatının anlatıldığı sinevizyon odası, Atatürk araştırma kitaplığı, çalışma odası, Atatürk'e dair sergi alanları, çok amaçlı sergi salonları ve hediyelik eşya satış bölümü yer alıyor.

BAYAZHAN KENT MÜZESİ
Tarihi Bayazhan'da kurulan, Gaziantep Kent Müzesi, Gaziantep'in kronolojik tarihi, Antep Savunması, coğrafyası, ilçeleri, fauna ve florası, Gaziantep'in eşsiz el sanatları, Antep evi mimarisi ve yaşamı, Gaziantep kültürü, ekonomisi, eğitimi, sağlığı, sivil toplum faaliyetleri, turizm zenginlikleri ve doğal güzellikleri, kardeş şehirleri, folklorik değerleri ve kültür sanat alanları, Antep baklavası, sporu ve basın tarihi bilgiler, belgeler, görsel sunum öğeleri, canlandırmalar ve maketlerle anlatılıyor. Müzede, Antep Savunmasında önemli yere sahip, Şahin Bey, Karayılan ve ilk Antep şehidi Şehit Kamil ve annesi, el sanatları ve baklava ustaları, Antep evinde Antep işi işleyen kadınlar, fıstık kıran bir aile bal mumu heykelleri de müzede yer alıyor.

14 ŞEHİT ANITI
Tarih 28 Mart 1920, Antep savunması sırasında Şahinbey ve çetelerine yiyecek götüren 14 genç, Dokurcum Değirmeni'nde saklandı. Şahin Bey ve çetelerini şehit eden düşman kuvvetleri Gaziantep'e doğru ilerlerken bir grup Fransız askeri Dokurcum Değirmeni'ne geldi, 14 genci dışarı çıkardılar, değirmenin önündeki dik kayaların önüne dizdiler, ellerini birbirine bağladılar. Silahsız 14 genci önce silahla taradılar sonra da süngülediler. Öldürülen çocukların cenazeleri Şıh Camisi'nin bahçesinde toprağa verildi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de bu şehit gençleri unutmadı ve Gaziantep Kalesi karşısına 14 gencin anısına "14 Şehit Anıtı" yaptı.

GAZİ KÜLTÜR MERKEZİ
1860 yılında yapılan Kendirli Kilisesi, Antep harbinde verilen mücadelenin izlerini taşımakla birlikte Mustafa Kemal Atatürk, kilisenin balkonundan Anteplileri selamlamış ve Anteplilere hitaben konuşma yapmıştı. Kendirli Kilisesi'nin "Gazi Kültür Merkezi" olarak projesinin hazırlanmasıyla tefrişatı yapıldı. Antep'in işgal yıllarını, Antep savunmasını, Cumhuriyet dönemini, Cumhuriyetin Gaziantep'e yansımaları, Atatürk'ün Gaziantep'e gelişini içeren ve animatronik gösterisiyle uyumlu olarak dijital efektlerin ve hologram görüntülerinin kullanıldığı 15-20 dakikalık bir belgesel film ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Sunumun sonunda ise Türkiye'de ilk kez yapılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün animatronik robotu çıkarak ziyaretçilere kendi sesiyle hitap ediyor. Ayrıca sinema ve belgesel film gösterimleri, resitaller - konserler, toplantı - konferans, anma ve kutlama törenleri gibi etkinliklerin yapıldığı bir sahnesi mevcut.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onurlu direnişin adı: Gaziantep
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN