Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AOSB Türkiye ile birlikte büyüyor

Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Bekir Sütcü, bölgedeki büyümenin Türkiye'nin 2023 hedefine paralel olarak gerçekleştiğini söyledi

Giriş Tarihi: 30.12.2014
AOSB Türkiye ile birlikte büyüyor
Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Bekir Sütcü, bölgede son yıllarda istikrarlı bir büyümenin söz konusu olduğunu belirterek, "Bu büyüme, Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat hedefi koyduğu 2023 hedefine paralel gerçekleşiyor" dedi. Sütcü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla, Adana oda ve borsaları ile Akdeniz İhracatçıları Birliği (AKİB) işbirliğinde gerçekleşen "Ekonomi Zirvesi"nde, AOSB'nin konumu ve avantajlarıyla ilgili bilgiler verdi.

ALANDA YER KALMADI

Başkan Sütcü, Adana OSB'nin, 287 organize sanayi bölgesi içinde 6-7'nci sırada bulunduğunu, bununla da gurur duyduklarını belirtti. AOSB olarak, 16 milyon metrekarelik alana sahip ve Adana'nın ihracatında söz sahibi olduklarını anlatan Sütcü, "Bunun yanı sıra 20 milyon metrekarelik de genişleme alanımız var. 16 milyon metrekarelik alanımızda tahsis edecek hiçbir yerimiz kalmadı" dedi.

ÇİVİ ÇAKAMIYORUZ
Genişleme alanı için büyük çaba harcadıklarını ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Adana Valiliğinin destek olduğunu vurgulayan Sütcü, "Ancak, kanunların önünde değiliz. Biz kanunlar karşısında bir yere kadar yapıcı önerilerimizi söyleyebiliriz. 2006-2007 yılında o alan yapıldığında 2-3 km mesafede zeytin alanı yokmuş ama şuan 250 dönüm zeytinlik var. Biz zeytinciliğe karşı değiliz. 3 km sınırı var diye 30 milyon metrekarelik alana bir çivi dahi çakamıyoruz" diye konuştu.

SANAYİMİZ DE OLSUN ZEYTİNİMİZ DE
Sütcü şöyle devam etti: 2006-2007 yılında, genişleme alanı belirlenirken orada zeytin ağaçları yoktu ve oraya genişletme izni alınırken bütün kurumlardan onay alınmış. Ancak, bazı arkadaşlarımız ama iyi niyetli ama kötü niyetli oraya zeytin ağaçlarını koymuş, bizim elimizi kolumuzu bağlamış. Çünkü, kanunda diyor ki; zeytin alanlarının 3 km ötesine sanayi kurulamaz. Diyoruz ki; zeytin ağacımız da olsun ama mesafesi 500 metre olsun."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AOSB Türkiye ile birlikte büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN