Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÇÜ ilk 500'e girme yolunda

Giriş Tarihi: 30.12.2014
ÇÜ ilk 500'e girme yolunda

Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi arasında bulunan Çukurova Üniversitesi, dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girmeyi hedefliyor

Standartlarını uluslararası düzeye ulaştırmak için önemli adımlar atan Çukurova Üniversitesi, dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girmeyi hedefliyor. Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi arasında yer aldıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, "Biz dünyada ilk 500'e oynayan bir üniversiteyiz. Dünyada 26 bin üniversite var. İlk 500'e girmek demek dünyadaki üniversitelerin yüzde 98'ini geride bırakmak demektir. İlk 500'e girmek öyle basit bir şey değil. Bununla ilgili çalışmalarımız var" dedi.

ÇİFT DİPLOMA
Dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasında yer alan, ABD'nin önde gelen devlet üniversitelerinden Portland State Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalayarak Çukurova Üniversitesi tarihinde bir ilke imza attıklarını vurgulayan Prof. Dr. Kibar, "Öğrencilerimize çift diploma alabilmelerine imkan sağlayan çok önemli bir anlaşma. Bu öğrenci dostu programı Türkiye'de ODTÜ ile birlikte hayata geçiren 2 üniversiteden biriyiz" diye konuştu.

YABANCI ÖĞRENCİ
Üniversite olarak Türkiye sınırlarını aşma hedefinde olduklarını açıklayan Prof. Dr. Kibar, "Bunu nasıl sağlayacağız? Uluslararasılaşma ile sağlayacağız. Biz göreve geldiğimizde uluslararası öğrenci sayısı 200'ün üstündeydi. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla özellikle geçen yıl yurtdışında 11 merkezde yaptığımız kendimize özel ÇUÖS sınavıyla yabancı öğrenci sayısını bin 18'e çıkardık. Yaklaşık 50 bin öğrencimizden bin 18'i yabancı. Yüzde 2 gibi bir oran. Hedefimiz 100 öğrenciden 5'inin uluslararası olması" şeklinde konuştu.

BOLOGNA SÜRECİ'NE UYUM

Pisa Üniversitesi'yle de benzer bir anlaşmayı imzalamak üzere olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Kibar, şöyle konuştu: İkili anlaşmaların haricinde, AKTS etiketi (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) dediğimiz bir Bologna Süreci var. Bologna Süreci ortak bir Avrupalı bilinç ve kültürü oluşturmaya yönelik Avrupa yükseköğretim alanı. Biz de 2001 yılında Türkiye olarak bu sürece müdahil olduk. Eğitim-öğretimle ilgili tüm mevzuatımızı Bologna Süreci'nin ruhuna uygun olarak değiştirdik.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÇÜ ilk 500'e girme yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN